Polskie przepisy

Zakłady bukmacherskie dla nieletnich

Czy w Polsce istnieją zakłady bukmacherskie dla nieletnich? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule, chociaż prawdopodobnie Ci się nie spodoba. Gry hazardowe podlegają bowiem ścisłym regulacjom prawnym.

Zakłady bukmacherskie dla nieletnich

Wielu nastolatków pociągają rzeczy jeszcze dla nich zakazane: papierosy, napoje alkoholowe czy właśnie gry hazardowe. “Przecież jestem już prawie pełnoletni, więc dlaczego nie mogę robić tego, co moi starsi koledzy?” – irytują się. Poniekąd trudno ich winić. Wszystkie wymienione przez nas obiekty ich pragnień są powszechne i dostępne – dla każdego, kto ukończył osiemnaście lat. Trzeba jednak zrozumieć, że prawo jest skonstruowane w ten sposób z konkretnych powodów. W związku z tym, żaden szanujący się bukmacher nie pozwoli korzystać ze swojej oferty osobom niepełnoletnim, bo w ten sposób ryzykowałby ogromnym skandalem i upadkiem swojej firmy.

Zakłady sportowe dla niepełnoletnich

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego nie istnieje legalna instytucja pozwalająca na zakłady bukmacherskie dla niepełnoletnich, spieszymy z odpowiedzią. Nie chodzi jedynie o kwestie prawne, do których odniesiemy się później. Hazard nierozerwalnie łączy się z prawdopodobieństwem wejścia w nałóg. Eksperci są pewni, że nieletnich ciągną do gier hazardowych tylko ewentualne plusy, czyli emocje i szansa na wzbogacenie się. Zanim dojdzie do katastrofy, jaką może być popadnięcie w nałóg bądź problemy finansowe, rzadko myśli się o konsekwencjach – również w dorosłym wieku, a co dopiero u młodszych. W efekcie niepełnoletni mogą zamknąć się w sobie, narobić sobie poważnych długów, wykazywać zachowania agresywne, uciekać się do przestępstw lub zanurzać się w smutku, co z kolei może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Osoby niepełnoletnie są znacznie bardziej narażone na uzależnienie od hazardu. Często nie mają też wystarczającego doświadczenia życiowego, by ocenić konsekwencje swoich decyzji. W tym miejscu warto dodać, że pod terminem “nieletni” nie zawsze kryje się 17-latek, którego od pełnoletności dzielą tygodnie czy miesiące. Szans na uprawianie hazardu szukają znacznie młodsi użytkownicy internetu, dla których wejście w świat bukmacherki może okazać się katastrofalne w skutkach. Wraz z ukończeniem osiemnastego roku życia nabywane jest prawo do decydowania o sobie i nie jest to liczba wybrana przypadkowo. Uznano, że w takim wieku człowieka stać już na samodzielne podejmowanie decyzji, a co za tym idzie – także ponoszenia za nie konsekwencji. Dlatego obstawianie dla niepełnoletnich jest tak surowo karane.

Jak założyć konto bez dowodu osobistego

Domyślamy się, że zakłady bukmacherskie dla nieletnich nadal będą znajdować się wysoko w kategorii haseł w najpopularniejszych wyszukiwarkach, ale dla zainteresowanych taką formą oszustwa nie mamy dobrych wieści. Po wejściu w życie ustawy hazardowej z 2017 roku, wszyscy legalni bukmacherzy otrzymali konkretne i niepodlegające dyskusji wytyczne. Na drzwiach punktów stacjonarnych musi znajdować się informacja, iż gry hazardowe dostępne są jedynie dla pełnoletnich. Pracownicy mają z kolei prawo do tego, by wylegitymować każdego potencjalnego gracza, czekającego na obstawienie swojego kuponu. W przypadku gry za pośrednictwem internetu sprawa jest jeszcze klarowniejsza. Jasne, dasz radę założyć konto, ale pozostanie ono tymczasowe – a co za tym idzie, nie będziesz mógł postawić zakładu – dopóki nie podyktujesz numeru PESEL, a także nie prześlesz skanu swojego dowodu osobistego. Nie ma zatem rady – nie pozostaje Ci nic poza czekaniem na osiemnaste urodziny.

Kary za obstawianie – dla niepełnoletnich

Być może zastanawiasz się, dlaczego tak trudno obejść kwestię zakładów bukmacherskich dla nieletnich. Ano dlatego, że ewentualne złamanie prawa nie będzie wiązało się wyłącznie z karą dla niesfornego gracza, ale i poważnymi konsekwencjami dla samego operatora.

Jak stanowi prawo, branie udziału w nielegalnych grach hazardowych może poskutkować nie tylko bolesnymi stratami finansowymi, ale i utratą wolności bądź koncesji niezbędnej do prowadzenia interesu. Z kolei potencjalny niepełnoletni gracz i tak nie będzie miał możliwości sięgnięcia po wygraną. Gdy wyjdzie na jaw jego wiek, będzie musiał nie tylko oddać całość swej wygranej, ale i nie otrzyma zwrotu własnego wkładu.

Sytuacja jest zatem klarowna. Jeżeli nie jesteś pełnoletni, musisz poczekać ze spełnieniem swoich bukmacherskich marzeń. Nie tylko może mieć to bowiem wpływ na Twoje zdrowie psychiczne, ale i sytuację materialną. Z drugiej strony bukmacherzy nie zamierzają ułatwiać swoim klientom łamania prawa, bo mogą przez to stracić życiowy dorobek.


Hazard uzależnia! Jeżeli czujesz, że potrzebna jest pomoc Tobie lub komuś z Twojego otoczenia, zadzwoń na infolinię 881 488 990

UWAGA!

Szukaj pomocy:

Anonimowi hazardziści

Ośrodki leczenia uzależnień