Sprawdź, jak obstawiać!

Obstawianie meczy LoL: sprawdź, jak grać skutecznie!

Obstawianie meczy LoL to coraz popularniejsza rozrywka wśród fanów zakładów. Trudno się temu dziwić – esport już od dawna jest traktowany równie poważnie co klasyczne sporty, a oferty wystawiane przez bukmacherów na tę kategorię rozgrywek wyglądają naprawdę zachęcająco. Sprawdź, jak obstawiać zakłady LoL!

Obstawianie meczy LoL w 2022 roku

Lubisz oglądać mecze LoL? Obstawianie na nie zakładów to ciekawy pomysł, żeby ta rozrywka stała się jeszcze bardziej emocjonująca. Ale zanim się za to zabierzesz, warto poznać trochę podstawowych informacji. W końcu stawianie zakładów to coś, w co trzeba zaangażować prawdziwe pieniądze… które może uda Ci się pomnożyć, ale istnieje także ryzyko, że je stracisz albo że Twoje saldo się uszczupli.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu obstawianie meczy LoL stanie się dla Ciebie bardziej zrozumiałe i będziesz mógł podejść do niego rozważnie! Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jak działają zakłady bukmacherskie LoL. A co, jeśli interesuje Cię nie tylko samo League of Legends, ale ogólnie obstawianie esportu? Na ten temat również mamy poradnik! Fani esportu często są otwarci na nietypowe kategorie zakładów, więc możliwe, że zainteresuje Cię również na przykład obstawianie Eurowizji. A teraz koniec z proponowaniem Ci przystawek, przejdźmy do dania głównego!

Najlepszy bukmacher do obstawiania meczy LoL w 2022 roku

 1. STS

  Bonus powitalny 1500 zł + 125 zł zakłady bez ryzyka + 60 zł ekstra
  • 18+ | Obowiązuje regulamin każdej z ofert
  1. depozyt 100% do 300 zł: x2 po 1.91; 2. depozyt 50% do 500 zł: x2 po 1.91; 3. depozyt 50% do 700 zł: x2 po 1.91; ZBR 125 zł: x2 po 1.91; Bonus 60 zł: x2 po 1.91 Pełen reg
 2. BetFan

  Bonus 200% do 300 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin i warunki dla każdej oferty
  100% do 300 zł: obrót bonusem x1 na AKO, min. 2 zdarzenia, kurs łączny min. 3.00 Pełen reg
 3. LV BET

  20 zł freebet + depozytowe do 3000 zł + cashback 333 zł + 14%
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  freebet 20 zł: wygrana x2 po kursie 2.00 bonus 100%: depozyt + bonus x4 po kursie 1.75 bonus 50%: depozyt + bonus x3 po kursie 1.75 cashback 333 zł: zwrot x1 na kursie 1.75 33 dni +14%: brak obrotu! Pełen reg
 4. eToto

  Bonus 200% do 200 zł + 50% do 1000 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Bonus 200% z uwolnieniem x1 po kursie 2.50 (poj. zdarzenie min. 1.30); Bonus 50 % z uwolnieniem x1 po kursie 2.50 (poj. zdarzenie min. 1.30) Pełen reg
 5. forBET

  cashback 1200 zł + 100% do 2080 zł + bez podatku
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Cashback 1200 zł: x1 na AKO3 po kursie poj. min. 1.30 100% do 2080 zł: x4 AKO2 po kursie min. 2.00 (kurs poj. min. 1.20) Bez podatku: bez obrotu! Pełen reg
 6. eWinner

  Cashback do 110 zł i bonus 50% do 500 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  cashback 110 zł: brak obrotu! bonus 50% do 500 zł: 1x depozyt po kursie 1.50 + 6x bonus po kursie 2.50 Pełen reg
 7. Totalbet

  Bonus 100% do 5000 zl + freebety 35 zł + cashback do 200 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Bonus 100%: elastyczny obrót! Freebety i cashback: bez obrotu! Pełen reg
 8. Totolotek

  Bonus 100% do 500 zł + 25 zł free
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  bez depozytu 25 zł: x2 100% do 500 zł: depozyt + bonus x3 Pełen reg

Jeśli chcesz zacząć obstawianie meczy LoL, to musisz założyć konto u bukmachera – tego punktu nie ominiesz! No chyba że planujesz zakładać się z kolegami na zapałki. Jeśli jednak chcesz w pełni korzystać z oferty zakładów bukmacherskich na esport, potrzebujesz wybrać co najmniej jednego legalnego polskiego bukmachera i zostać jego użytkownikiem. W tabelce poniżej znajdziesz szybkie porównanie ofert powitalnych najpopularniejszych polskich serwisów. Każdy z nich posiada odpowiednią licencję – Twoje dane i środki finansowe są u tych firm bezpieczne.

Przejrzyj recenzje i bonusy powitalne poszczególnych operatorów i samodzielnie zdecyduj, gdzie zakłady bukmacherskie LoL wyglądają dla Ciebie najbardziej zachęcająco. Oczywiście nie musisz ograniczać się tylko do jednego serwisu! Nikt nie broni Ci założyć kont w kilku miejscach, żeby w praktyce porównać oferowane usługi. Niektórzy lubią też regularnie obstawiać u różnych buków, tak żeby u każdego móc na bieżąco wykorzystywać najbardziej opłacalne promocje i brać udział w konkursach!

Obstawianie LoL a zasady gry: szybkie przypomnienie

Dobra, dobra, ale o co w ogóle chodzi w LoL? Obstawianie zakładów na tę grę bez podstawowej wiedzy na temat jej zasad nie jest dobrym pomysłem – musiałbyś puszczać kupony w zasadzie na oślep, a to raczej nie kończy się dobrze. Dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z krótkim opisem mechaniki gry oraz najważniejszych terminów, które musisz rozumieć, żeby wiedzieć, co dzieje się na ekranie.

A co, jeśli dobrze ogarniasz LoL? Bukmacher jest już gotowy, żeby przyjąć Cię pod swoje skrzydła – możesz pominąć tę sekcję i przejść dalej! Tutaj będziemy tłumaczyć naprawdę podstawowe informacje, więc pewnie nic noweg się nie dowiesz. Początkujący niech usiądą i posłuchają!

Co to za liga, co to za legendy? Cel meczu LoL

W futbolu piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Wygrywa ta drużyna, która więcej razy pośle to okrągłe w to prostokątne. A o co chodzi w League of Legends? W trakcie meczu LoL na ekranie dzieje się bardzo dużo, co na początkujących może wywierać wrażenie chaosu i pokomplikowania, ale podstawowe zasady gry są bardzo proste.

W pojedynczej rozgrywce mierzą się ze sobą dwie drużyny, każda złożona z pięciu osób sterujących swoimi bohaterami – chociaż jest też dostępny tryb walki trzy na trzy. Każda ekipa ma swoją bazę, której kluczowym elementem jest tak zwany Nexus. To właśnie jego muszą za wszelką cenę bronić – a w międzyczasie zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby zniszczyć Nexus przeciwnika. Zniszczenie Nexusa to konieczny i wystarczający warunek do zakończenia meczu. Wygrywa ta drużyna, której uda się rozwalić Nexus przeciwnika!

W warunkach turniejowych mecze są niekiedy toczone “do trzech map”, tzn. żeby wygrać cały mecz, drużyna musi przynajmniej dwa razy zniszczyć Nexus przeciwnika w ramach dwóch osobnych rozgrywek. Możliwe wyniki to więc 2:1, 2:0, 1:2 oraz 0:2.

Obstawianie meczy LoL – jak wygląda mapa

Obstawianie meczy LoL mapa
Źródło: https://leagueoflegends.fandom.com/

Obstawianie meczy LoL najczęściej dotyczy najpopularniejszej mapy dostępnej w grze, czyli Summoner’s Rift – możesz się jej przyjrzeć na obrazku powyżej. Niebieski i czerwony kryształ, które są widoczne w lewym dolnym oraz prawym górnym rogu mapy, to wspomniane w poprzedniej sekcji Nexusy. Każda drużyna startuje przy swoim Nexusie i stara się przedrzeć na stronę przeciwnika, żeby tam zadać obrażenia jego Nexusowi.

Walka toczy się głównie na trzech “liniach” lub “alejach”, które ciągną się górną, środkową i dolną stroną mapy. Te linie są zwyczajowo nazywane top, mid oraz bot (od “bottom”) i gracze dzielą się zwykle odpowiedzialnością za poszczególne z nich. Między liniami rozciąga się dżungla, gdzie można znaleźć neutralne potwory. Ich zabijanie pozwala zdobyć złoto i doświadczenie. Warto też zaznaczyć, że w dżungli znajduje się dużo tzw. bush/brush, czyli krzaków, które sprawiają, że kryjący się w nich bohater jest niewidzialny dla przeciwników. To pozwala atakować z zaskoczenia wrogów na sąsiadujących z dżunglą alejach.

Obstawianie meczy LoL – rola czempionów (bohaterów)

Każdy gracz League of Legends wciela się w bohatera o unikalnym stylu walki i charakterystycznym zestawie umiejętności. W dużym stopniu przekłada się to na przebieg meczu! Dobór czempiona i przyzwyczajenie danego zawodnika do danego stylu gry ma wpływ na to, jak dobrze będzie on sobie radził. Oprócz tego liczy się również dopasowanie stylu gry bohatera do pozycji na mapie, a także wzajemne “kontrowanie się” cech czempionów grających w przeciwnych drużynach.

Bohaterów jest do wyboru ponad 140, więc żeby dobrze zrozumieć ich wzajemne zależności, trzeba spędzić sporo czasu z LoL. Obstawianie nie będzie dla Ciebie dobrze zrozumiałe przez pierwsze dni, nie ma co na to liczyć! Ale z czasem naturalnie zaczniesz dostrzegać, o co w tym wszystkim chodzi.

Przebieg meczu LoL – obstawianie bez tajemnic

Okej, więc obstawianie meczy LoL polega w dużej mierze na wytypowaniu, która drużyna jako pierwsza rozwali Nexus przeciwników. Ale co dzieje się w międzyczasie? Podczas gdy bohaterowie walczą ze sobą o kontrolę mapy, zdobywają doświadczenie i złoto. Doświadczenie pozwala im wbijać kolejne poziomy, przy czym postępy są resetowane w każdym meczu – bohater zawsze zaczyna od level 1. Za złoto można natomiast dokupić w sklepie przedmioty, które zwiększają poszczególne statystyki lub polepszają umiejętności. Mądry dobór przedmiotów może przełożyć się na przewagę na polu gry.

Wzdłuż linii ustawione są automatyczne wieżyczki obronne, które atakują bohaterów drużyny przeciwnej. Zniszczenie wieżyczek to oczywisty krok na drodze do zdobycia dominacji nad mapą. Z obu baz regularnie wychodzą też oddziały minionów, czyli sterowanych przez AI stworów, które wspierają bohaterów w walce. Zabijanie minionów to kolejny podstawowy sposób na zdobywanie złota i doświadczenia. Cenne przedmioty można zdobyć również poprzez zabicie potężnych potworów, które kryją się w dżungli. Drużyna, która pokona je jako pierwsza może zdobyć przewagę nad przeciwnikiem.

To jak, już rozumiesz, czego spodziewać się po meczu LoL? Typy na pewno będą dla Ciebie teraz łatwiejsza do zrozumienia. W skrócie: mapa jest kwadratowa, a Nexusy są dwa!

League of Legends obstawianie – jak grać, żeby wygrywać?

Obstawianie meczy LoL

Jak obstawiać zakłady LoL w przemyślany sposób? Oto kilka podstawowych porad, dzięki którym przygotujesz się na obstawianie meczy LoL.

Mądrze zarządzaj pieniędzmi

W przypadku LoL obstawianie ma takie samo ryzyko jak w przypadku wszystkich innych dyscyplin – postawioną kasę możesz po prostu przegrać. Dlatego radzimy opracować strategię zarządzania finansami. Nigdy nie obstawiaj całej swojej kasy va banque. Najlepiej na jeden kupon przeznaczyć maksymalnie 5-10% budżetu. Porządnie przemyśl, ile kasy możesz przeznaczać na zakłady LoL, np. w perspektywie miesiąca, i zawsze się tego trzymaj. Dla własnego dobra!

Bierz odpowiedzialność za swoje wybory

Chcesz puszczać kupony na LoL? Obstawianie toczy się za Twoje pieniądze. Nigdy o tym nie zapominaj! Zanim puścisz kupon po usłyszeniu rady od kolegi czy typera, sam się zastanów, czy naprawdę warto i czy chcesz zaryzykować na ten mecz ciężko zarobioną kasę.

Analizuj statystyki i oglądaj mecze

Żeby lepiej zrozumieć prawdopodobieństwo danego wyniku, przejrzyj statystyki dotyczące dotychczasowych występów poszczególnych drużyn. Nie możesz oczywiście na ich podstawie przewidzieć przyszłości, ale wywnioskujesz, czego spodziewać się po meczu. Liczby nie dają jednak pełnego obrazu sytuacji – śledź turnieje League of Legends na całym świecie i samodzielnie oglądaj mecze, żeby wyrobić sobie intuicję.

Śledź newsy ze świata LoL

Czy w League of Legends był ostatnio update, który zmienił balans poszczególnych bohaterów? Czy w którejś z drużyn miały miejsce przetasowania personalne? A może jakiś zawodnik ma problemy w życiu prywatnym? Śledź newsy i bierz je pod uwagę w swoich analizach, a być może uda Ci się znaleźć value w kursach wystawianych przez buka na LoL. Obstawianie to coś, do czego trzeba podejść sprytnie!

Obstawianie LoL – bukmacher bukmacherowi nierówny

Jeśli chodzi o LoL, obstawianie może być dużo bardziej opłacalne u jednego buka niż u drugiego. Oczywiście balans opłacalności zmienia się w czasie. Jest zależy od tego, jak dobre są w danej chwili promocje i kursy wystawione przez danego bukmachera. Śledź to na bieżąco i decyduj się na ten serwis, który akurat pozwoli Ci najbarzdiej opłacalnie postawić na LoL. Obstawianie to nie jakieś małżeństwo, żebyś miał okazywać wierność jednemu operatorowi!

Zakłady LoL na poszczególne rynki

W przypadku średnio popularnych turniejów bukmacherzy mogą oferować wyłącznie najbardziej podstawowe rynki, ale jeśli dana impreza naprawdę rozpala emocje kibiców, zakłady bukmacherskie LoL stają się dużo bardziej różnorodne. Oto opcje, których możesz się spodziewać po bukach.

Kto wygra mecz

Najbardziej typowy i zrozumiały dla każdego kibica rodzaj zakładu, zwany także “12”, bo wybierasz, czy wygra “drużyna 1”, czy “drużyna 2”. Tutaj typujesz po prostu “kto wygra mecz”. Zwróć uwagę, że jeśli mecz toczy się “do dwóch map”, to tutaj nie obstawiasz na zwycięzcę poszczególnych map, tylko na to, kto wygra dwie na maksymalnie trzy rozegrane mapy.

Zwycięzca mapy

Jeśli mecz jest rozgrywany do kilku map, często można obstawiać również na to, kto wygra pierwszą, a kto drugą. (Zwykle nie ma przedmeczowych zakładów na trzecią mapę, bo nie jest pewne, że w ogóle zostanie ona rozegrana).

Handicap

Handicap to fikcyjne “dodanie” lub “odjęcie” punktów drużynie w jakimś sporcie, żeby w ramach zakładu “wyrównać szanse”. W przypadku meczów League of Legends zazwyczaj handicapy polegają na odjęciu map. Na przykład w rynku “Team WE (-1.5)-Ultra Prime” możesz postawić na to, kto wygra, jeśli od finalnego wyniku Team WE zostanie odjęte 1.5 mapy. W praktyce to oznacza, że wygrasz zakład postawiony na Team WE (-1.5) jedynie wtedy, jeżeli Team WE wygra z Ultra Prime 2:0. Jeśli Team WE wygra 2:1, to w ramach handicapu -1.5 osiągnie wynik 0.5:1, czyli przegra.

Suma map

Ile zostanie rozegranych map: dwie czy trzy? To bardzo łatwy do zrozumienia rynek! Żeby na niego obstawić, zastanów się, czy według Ciebie jedna z drużyn zdominuje drugą na tyle, żeby rozstrzygnąć mecz w dwóch rundach.

Dokładny wynik

Jakim wynikiem zakończy się według Ciebie spotkanie: 2:0, 2:1, 1:2 czy 0:2? Na tym kończy się w przypadku tego rynku cała filozofia. Możliwych wyników jest tylko cztery, więc obstawianie meczy LoL na dokładny wynik jest mniej ryzykowne niż w przypadku na przykład piłki nożnej.

Pierwsza krew, pierwszy smok, baron, inhibitor…

Która drużyna jako pierwsza zabije bohatera z drużyny przeciwnej? Która jako pierwsza pokona czającego się w dżungli smoka albo barona? Która jako pierwsza zniszczy wrogi inhibitor, czyli specjalną konstrukcję znajdującą się na liniach? Na te wszystkie pytania możesz odpowiedzieć postawieniem kuponu.

Najwięcej zabójstw

Która drużyna osiągnie więcej zabójstw na danej mapie? Teoretycznie dominacja w zakresie zabójstw nie musi się przełożyć na wygranie mapy, więc warto dobrze przemyśleć swój zakład na ten rynek.

Jak skutecznie przeprowadzić obstawianie meczy LoL u bukmachera?

 • Warto mieć konto u kilku bukmacherów – dzięki temu zawsze możesz skorzystać z najciekawszej oferty!
 • Regularnie zaglądaj do zakładki “Promocje” na stronie bukmachera. Mogą się tam pojawiać limitowane czasowo oferty, np. takie tylko na rozgrywający się akurat ważny turniej.
 • Porównuj wystawione na to same wydarzenie kursy u kilku bukmacherów.
 • Sprawdź, który bukmacher umożliwia oglądanie transmisji live, szczególnie jeśli chcesz obstawiać zakłady LoL na żywo. To pomoże Ci na bieżąco reagować na sytuację na mapie.
 • Jeśli planujesz korzystać z bonusów bukmacherskich – koniecznie przeczytaj regulamin i przygotuj się na warunki obrotowe!

LoL typy: ile są warte prognozy wyników w sieci?

Co to są typy na esport? Nie zgadniesz – mamy o tym artykuł! Ale tak w skrócie, wystawiane na LoL typy to analizy i prognozy pisane przez internautów, na podstawie których możesz podjąć decyzję co do tego, na kogo postawić zakład. Pamiętaj, że nikt nie ma dla Ciebie żadnych pewniaczków! Tak w przypadku innych sportów, jak i w przypadku LoL typy to tylko narzędzie, które może Ci pomóc, ale nie powinno przesądzać o Twojej decyzji. Chcesz przeglądać sprawdzone typy na LoL? Znajdziesz je na stronie Bettingexpert. Na profilach typerów są tam widoczne informacje o ich skuteczności, dzięki czemu nie nadziejesz się na oszusta.

To co, już wiesz, jak działa w przypadku LoL obstawianie? Mamy nadzieję, że czujesz się pewniej. Powodzenia, dobrej zabawy i oczywiście samych przemyślanych decyzji!