Jak obstawiać?

Skuteczne systemy bukmacherskie

Chcesz poznać najbardziej skuteczne systemy bukmacherskie? Sprawdź, na czym polegają specjalne algorytmy zachowania, dzięki którym możesz mądrze rozplanować swoje obstawianie meczów i zwiększyć szanse na wyjście na plus.

Skuteczne systemy bukmacherskie za darmo

Opisywane w tym artykule matematyczne systemy bukmacherskie służą, aby zmaksymalizować szanse na osiągnięcie zysków z obstawiania w średniej i długiej perspektywie.

Istnieją skuteczne systemy bukmacherskie o bardzo różnej charakterystyce – niektóre są nacechowane bardziej na gonienie wysokich wygranych, inne mają na celu zapobiegać przesadnym przegranym. Dobór odpowiedniego systemu na ogranie bukmachera będzie więc zależał od Twojej tolerancji ryzyka i innych preferencji.

Pamiętaj tylko, że jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, systemy nic Ci nie zagwarantują – ani wygranych, ani wyjścia na plus, ani nawet na zero. Działanie według konkretnego algorytmu zwiększy Twoje szanse na sukces albo odrobienie przegranej kasy, ale nie do 100%.

Do tego tematu nie zaliczają się nieistniejące “pewniaczki” ani ustawione mecze – rozmawiamy o realistycznym (i legalnym) podejściu do obstawiania. Zgłębiając skuteczne systemy bukmacherskie, nie zapominajmy o podstawowych zasadach odpowiedzialnej gry.

Czy jest coś, co musisz wiedzieć, zanim poznasz w matematyczne systemy bukmacherskie? Owszem! Na dobry początek zrozum działanie kursów bukmacherskich. Zapoznaj się też z ideą marży na kursach oraz podatku od kuponu. To wszystko pozwoli Ci już na pierwszy rzut oka lepiej oceniać potencjalną wartość danego wydarzenia.

Czy systemy bukmacherskie są legalne?

Opisywane w tym artykule darmowe systemy bukmacherskie to po prostu strategie obstawiania, więc nie ma w nich nic nielegalnego. Zwróć jednak uwagę, że w internecie możesz znaleźć pomysły, które choć legalne, będą stać w sprzeczności z regulaminem bukmachera.

Mowa tu chociażby o obstawianiu na oba możliwe rezultaty danego wydarzenia tak, aby niezależnie od jego wyniku jeden z kuponów okazał się wygrany. Takich strategii lepiej unikać – legalni bukmacherzy z łatwością je wykrywają, nawet jeżeli obstawiasz “na dwa konta” wspólnie z kolegą. Co jest natomiast nielegalne zarówno z systemem, jak i bez niego? Oczywiście każda próba gry u buka bez licencji Ministerstwa Finansów.

Pamiętaj też, że przesadnie ryzykowne lub niepoprawnie stosowane na zakłady bukmacherskie systemy na ogranie bukmachera mogą mieć przeciwny rezultat, czyli zakończyć się utratą kasy. Zawsze miej głowę na karku i podchodź do tematu w odpowiedzialny i przemyślany sposób.

Progresja

Progresja to jeden z najprostszych systemów, który opiera się na bardzo łatwym do zrozumienia założeniu: jeśli przegrywamy, to z każdym kolejnym kuponem podwajamy stawkę. Z czego wynika taka logika? Cel jest prosty: dzięki odpowiednio dobranej stawce kolejny zakład ma zrekompensować kasę straconą na poprzednim.

Żeby matematyczne systemy bukmacherskie oparte na progresji miały sens, trzeba trzymać się bardzo podobnych kursów, tzn. z kuponu na kupon obstawiać wydarzenia o podobnym poziomie ryzyka.

Przykładowa sekwencja zakładów z progresją może wyglądać następująco:

 1. Kupon za 20 zł postawiony po 2.00: przegrana.
 2. Kupon za 40 zł postawiony po 2.00: przegrana.
 3. Kupon za 80 zł postawiony po 2.00: wygrana. 80 zł * 0.88 * 2 = 140 zł 80 gr. Z łącznej inwestycji 140 zł udało się uzyskać 140 zł 80 gr, czyli w praktyce gracz wyszedł na zero, mimo że przegrał dwa pierwsze zakłady.

Po wygranym zakładzie gracz cofa się do punktu pierwszego i obstawia za swoją stawkę początkową. Oczywiście większość osób liczy na to, że jak najczęściej trafi już za pierwszym razem i nie będzie musiało rozpoczynać progresji.

Zalety

 • prosty w zrozumieniu i stosowaniu
 • zwiększa szanse na wyjście na zero nawet w przypadku długiej serii przegranych

Wady

 • wymaga bardzo dużego budżetu – podwajanie stawek przy dłuższej czarnej serii potrafi prowadzić do niewyobrażalnych kwot nawet przy stosunkowo niskiej kwocie początkowej
 • może prowadzić do szybkiej utraty bankrollu
 • zmusza do trzymania się podobnych kursów z zakładu na zakład, co zmniejsza możliwości manewrowania i może prowadzić do ominięcia dobrych okazji albo wpakowania się w średnie tylko ze względu na kurs pasujący do systemu
 • przy wysokich stawkach można nadziać się na limity bukmacherskie

Płaska stawka

Płaska stawka to kolejna bardzo prosta strategia na obstawianie meczów. Inne skuteczne systemy bukmacherskie stosują często dużo bardziej skomplikowane algorytmy, ale tutaj wystarczy w zasadzie, że będziesz w kółko robił to samo.

Aby stosować płaską stawkę, musisz po prostu zawsze stawiać kupony za tyle samo kasy. Twoja kwota powinna być oczywiście mądrze dobrana w stosunku do Twojego ogólnego budżetu na obstawianie meczów w danym okresie.

Często określa się ją przy pomocy procentu tzw. bankrollu, czyli właśnie kasy na grę u buka. Przyjmijmy, że wpłacasz 200 zł. Ile powinna więc wynosić Twoja płaska stawka?

To zależy od tego, jakie masz podejście do ryzyka. Stawka 1-2%, czyli w tym przypadku 2-4 zł, będzie bardzo konserwatywna. Zauważ, że w przypadku obrania takiej strategii możesz przegrać nawet kilkadziesiąt kuponów pod rząd i wciąż mieć trochę kasy na saldzie, żeby się odbić. 3-5% (6-10 zł na kupon) będzie już bardziej agresywne, a jeśli jesteś naprawdę mocnym ryzykantem, możesz wrzucać na kupon i 10% bankrollu. Wtedy będziesz jednak tylko o 10 pomyłek od zostania z pustą kiesą.

Stawka powinna też oczywiście zależeć od tego, jakie zakłady zwykle obstawiasz. Kusi Cię ogranie bukmachera na taśmach AKO? W takim razie może nie przesadzaj z wysokością stawki, bo spore ryzyko ponosisz już z natury samego kuponu. Jeżeli z kolei zwykle stawiasz zakłady pojedyncze albo podwójne o względnie niskich kursach, możesz się pokusić o wyższą płaską stawkę.

Zalety

 • prosty w zrozumieniu i stosowaniu
 • dobry dla początkujących, pozwala skupić się na dobieraniu wydarzeń, a nie majstrowaniu przy stawkach
 • nie wymaga zastanawiania się, co zrobić ani reagowania na zmieniające się okoliczności – cały czas robisz to samo
 • w zależności od dobranej stawki znacząco lub ogromnie redukuje ryzyko utraty wszystkich środków

Wady

 • nie ułatwia w znaczący sposób odbicia się tak jak robią niektóre inne matematyczne systemy bukmacherskie
 • nie sprzyja generowaniu wysokich wygranych
 • zwiększa pokusę na wyłamanie się z systemu ze względu na poczucie bezradności przy ciągłym powtarzaniu tej samej stawki

Stawkowanie procentowe

A gdyby tak płaska stawka, ale z dodatkową lekcją matematyki co kupon? Te dwa darmowe systemy bukmacherskie są bardzo podobne, bo w obu w pewnym sensie obstawia się stałą wartość, ale mają jedną, znaczącą różnicę.

Przy płaskiej stawce ustalaliśmy kwotę kuponu na podstawie początkowego budżetu. Było to więc np. 2% z 200 zł – obstawianie zawsze kuponów po 4 zł. Tutaj również będziesz obstawiać określoną wartość procentową, ale uwaga – wynikła z niej kwota będzie w praktyce zmienna, bo będziesz ją obliczać na podstawie aktualnej, a nie początkowej wysokości salda. Niezależnie od tego, czy jest ona niższa, czy wyższa od kwoty, z którą rozpocząłeś obstawianie meczów!

Trochę komplikują nam się teraz zakłady bukmacherskie – systemy zaczynają wymagać coraz większej dawki myślenia. A więc jak może wyglądać przykładowa sekwencja kuponów u osób, które przejrzawszy wszystkie darmowe systemy bukmacherskie decydują się na stawkowanie procentowe?

 1. Saldo: 200 zł. Puszczamy kupon za 2% z salda, czyli 4 zł i okazuje się… Przegrany.
 2. Saldo: 196 zł. Puszczamy kupon za 2% z salda, czyli 3,92 zł i okazuje się… Przegrany.
 3. Saldo: 192,08 zł. Puszczamy kupon za 2% z salda, czyli 3,84 zł i okazuje się… Wygrany na kwotę 21 zł!
 4. Saldo: 213,08 zł. Puszczamy kupon za 2% z salda, czyli 4,26 zł i okazuje się… Wygrany na kwotę 17,50 zł!
 5. Saldo: 230,58. Puszczamy kupon za 2% z salda, czyli 4,61 zł…

Czy już widzisz, jak należy się zachowywać? Jeśli będziesz stosować na swoje zakłady bukmacherskie systemy oparte o stawkowanie procentowe, obstawiana kwota będzie rosnąć i spadać wraz z wysokością salda.

Zalety

 • prosty w zrozumieniu i względnie prosty w stosowaniu
 • sprytnie reaguje na zmienne okoliczności, redukując ryzyko w przypadku wychodzenia na minus i zwiększając ryzyko, kiedy budżet jest na plusie
 • mniej monotonny niż płaska stawka, ale jednocześnie utrzymujący jej zalety oraz dający większe poczucie kontroli

Wady

 • choć jest prosty, to jednak wymaga pewnej inwestycji czasowej w celu regularnego wyliczania nowej stawki kuponu (oczywiście można robić to co serię kilku puszczanych naraz kuponów, niekoniecznie co jeden)
 • nieszczególnie sprzyja generowaniu wysokich wygranych
 • nie sprzyja grze na “odbicie”, jako że w przypadku powtarzających się przegranych stawka coraz bardziej spada (to oczywiście cena za zmniejszone ryzyko “zejścia do zera”

System podwajania stawek (Paroli)

Skuteczne systemy bukmacherskie dla początkujących oraz niegustujących w ryzyku na tę chwilę za nami – przechodzimy do strategii, która może przynieść albo spore zyski, albo sporo frustracji.

System podwajania stawek Paroli na pierwszy rzut oka jest podobny do progresji, ale w pewnym sensie działa na odwrót. Przy progresji podwajaliśmy stawkę po przegranym zakładzie, a po wygranej wracaliśmy do stawki początkowej. W Paroli podwajamy stawkę po wygranym zakładzie, a po przegranej wracamy do stawki początkowej.

Aby zacząć grę, musisz ustalić sobie stawkę początkową, względnie stały kurs i liczbę zakładów w serii. Żeby seria zakończyła się sukcesem, musisz wygrać wszystkie zawarte w niej zakłady – więc siłą rzeczy im dłuższa seria, tym większe ryzyko. Każdy gracz wie, że trudno wygrać nawet kilka zakładów z rzędu bez wpadki, a co dopiero na przykład 10. Oczywiście im dłuższa seria, tym mniejsza powinna być stawka początkowa, jako że podwajanie naprawdę lawinowo podwyższa kwoty na kolejnych kuponach – no chyba że jesteś fanem ryzyka!

Spójrzmy na przykładowe próby gry systemem Paroli przy przyjęciu bankrollu 200 zł, serii 7 zakładów i stawce początkowej 5 zł. Obstawiamy po kursie 2.00 i dla uproszczenia ignorujemy w obliczeniach podatek.

 1. Saldo: 200 zł. Stawka kuponu: 5 zł. Kupon wygrany.
 2. Saldo: 205 zł. Stawka kuponu: 10 zł. Kupon wygrany.
 3. Saldo: 215 zł. Stawka kuponu: 20 zł. Kupon wygrany.
 4. Saldo: 235 zł. Stawka kuponu: 40 zł. Kupon wygrany.
 5. Saldo: 275 zł. Stawka kuponu: 80 zł. Kupon wygrany.
 6. Saldo: 355 zł. Stawka kuponu: 160 zł. Kupon przegrany.
 7. Saldo: 195 zł. Stawka kuponu: 5 zł…

Czy już rozumiesz, co mieliśmy na myśli, gdy wspominaliśmy o frustracji? Owszem, niektóre darmowe systemy bukmacherskie są bardziej frustrujące niż inne, a Paroli potrafi naprawdę zirytować. Jak bowiem widzisz nawet po wygraniu 6 z 7 zaplanowanych zakładów w serii jedna jedyna przegrana na końcu nie tyle powoduje powrót na linię startu, co wręcz wrzuca Cię na lekki minus.

Na pierwszy rzut oka widać tu też jednak potencjał na potężne wygrane: gdyby ten ostatni zakład udało się wygrać, saldo spuchłoby z początkowego 200 zł do 515 zł i od tego poziomu gracz rozpocząłby kolejną ryzykowną serię. To czy nawet najbardziej skuteczne systemy bukmacherskie rzeczywiście działają często zależy od szczegółów.

Zwróć uwagę, że w realnym życiu od każdego kuponu odejmowany byłby podatek 12%, co znacząco zmniejsza potencjalny zwrot z udanej pełnej serii. 

Zalety

 • ustrukturyzowany sposób na gonienie wysokich wygranych – trzymanie się go daje szansę na dorwanie sporej kasy, ale też zmusza do ostudzenia głowy i powrotu na niskie stawki po przegranej
 • minimalizuje straty w przypadku przegranej serii, jako że każda przegrana resetuje system, czyli powoduje grę na stawce podstawowej

Wady

 • bardzo łatwo wrócić na linię startu i stracić całą kasę zyskaną na kilku wygranych zakładach pod rząd
 • zakłady z końcówki serii mają niewspółmierny wpływ na powodzenie całego systemu
 • ryzyko rośnie z każdym zakładem, co może powodować podejmowanie decyzji pod wpływem emocji
 • zmusza do trzymania się podobnych kursów z zakładu na zakład, co zmniejsza możliwości manewrowania i może prowadzić do ominięcia dobrych okazji albo wpakowania się w średnie tylko ze względu na kurs pasujący do systemu

System Martingale’a

System Maringale’s to mądrzejsza nazwa klasycznej progresji – te dwa darmowe systemy bukmacherskie polegają na tym samym.

Zalety

Sprawdź zalety progresji – te dwa darmowe systemy bukmacherskie to to samo.

Wady

Sprawdź wady progresji – te dwa darmowe systemy bukmacherskie to to samo.

System Fibonacciego

Po tych nazwach coraz bardziej idzie zrozumieć, czemu nazywamy to wszystko “matematyczne systemy bukmacherskie”, prawda? Pana Fibonacciego możesz pamiętać ze szkoły ze względu na jego słynny ciąg “0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377…”.

Na czym on polega? Żeby otrzymać kolejną liczbę, dodaje się dwie poprzednie. 1+2 = 3. 2+3 = 5. 3+5 = 8… I tak w nieskończoność albo jeszcze dalej.

Ciąg ten można wykorzystać jako strategię na ogranie bukmachera. System Fibonacciego to wariacja na temat progresji, ale tutaj zamiast podwajać stawek zwiększamy je na zasadzie opisanego ciągu, czyli dodajemy stawki dwóch poprzednich kuponów, żeby uzyskać kolejną. Robimy tak przy każdym przegranym kuponie. Wygrana resetuje ciąg i wraca nas do stawki początkowej. Zobacz, jak działają skuteczne systemy bukmacherskie oparte o naukę Fibonacciego.

Przyjmijmy bankroll 200 zł, stawkę początkową 2 zł i kurs 3.00, pomińmy podatek.

 1. Saldo: 200 zł. Stawka kuponu: 2 zł. Przegrana.
 2. Saldo: 198 zł. Stawka kuponu: 2 zł. Przegrana.
 3. Saldo: 196 zł. Stawka kuponu: 4 zł. Przegrana.
 4. Saldo: 192 zł. Stawka kuponu: 6 zł. Przegrana.
 5. Saldo: 186 zł. Stawka kuponu: 10 zł. Wygrana.
 6. Saldo: 216 zł. Stawka kuponu: 2 zł…

Zalety

 • zwiększa szanse na plus na zero nawet w przypadku długiej serii przegranych
 • zwiększanie stawek postępuje wolniej niż w przypadku klasycznej progresji, więc możliwa jest dłuższa seria przegranych przed potencjalnym wyzerowaniem salda

Wady

 • nie sprzyja osiąganiu wysokich wygranych
 • mimo mniejszego ryzyka niż przy klasycznej progresji i tak grozi wyzerowaniem salda
 • wymaga robienia obliczeń przed każdym kuponem
 • w celu potencjału na opłacalność wypada obstawiać raczej wyższe kursy niż przy klasycznej progresji, co zwiększa ryzyko każdego kuponu

System Labouchere’a

Mamy dla Ciebie coraz bardziej skomplikowane darmowe systemy bukmacherskie. Aby grać Labouchere’em, musisz wybrać sobie kwotę, którą chcesz wygrać i podzielić ją na 6 dowolnych liczb. Na przykład 200 zł możesz podzielić na 10, 50, 40, 50, 20, 30 zł. Te kwoty tworzą ciąg, z którego będziemy dalej korzystać.

System zakłada obstawianie po kursie ok. 2.00 i wymaga, żeby zawsze obstawiać za kwotę pierwsza + ostatnia liczba z ciągu.

W podanym przykładzie obstawialibyśmy więc za 10 + 30 zł, czyli 40 zł.

Jeżli zakład uda się wygrać, należy skreślić obie liczby z ciągu. To znak, że zbliżasz się do sukcesu! Skreślenie wszystkich liczb z ciągu oznacza, że udało się wygrać założoną kwotę.

Jeżeli zakład jest przegrany, dodajesz na koniec ciągu stawkę poprzedniego zakładu. W tym przypadku dopisujemy 40 zł, czyli mamy ciąg 10, 50, 40, 50, 20, 30, 40. Teraz po prostu dalej kontynuujemy obstawianie meczów według systemu, czyli znowu gramy za pierwszą + ostatnią liczbę z ciągu: teraz jest to 10 + 40 zł, czyli 50 zł. Tego typu skuteczne systemy bukmacherskie mogą się wydawać skomplikowane, ale opierają się tylko na prostym dodawaniu.

Zalety

 • ten system wymaga stosunkowo niewielkiej skuteczności, aby osiągnąć sukces
 • system nastawiony na konkretny zysk
 • stawki rosną wolniej niż w większości alternatywnych systemów progresywnych

Wady

 • aby sensownie stosować ten system, potrzebny jest bankroll sporo wyższy niż zamierzony zysk
 • istnieje szansa szybkiej utraty bankrollu
 • system jest na początku nieco skomplikowany w stosowaniu i wymaga trochę nauki
 • trzeba na bieżąco kontrolować wysokość zakładów i wygląd ciągu

System Kelly’ego

Wchodzimy w naprawdę skomplikowane skuteczne systemy bukmacherskie – ten Kelly’ego jest uznawany za jeden z najtrudniejszych. Aby dobierać przy jego pomocy stawki, musisz stosować następujący wzór:

Stawka zakładu = [saldo * (prawdopodobieństwo wydarzenia * kurs – 1)] / (kurs – 1)

Wygląda przytłaczające? Cóż, dla większości graczy takie jest. Celem tego wzoru matematycznego jest dobranie takiej stawki, żeby jednocześnie celować w duży zysk, ale też minimalizować szanse na utratę zbyt dużej części bankrollu.

Większość zmiennych rozumie się we wzorze sama przez się, ale może Cię zastanawiać część o prawdopodobieństwie. Chodzi tu oczywiście o szansę na powodzenie wydarzenia, na które obstawiasz, wykorzystując skuteczne systemy bukmacherskie jak ten Kelly’ego.

Ale jaką podstawić liczbę? Istnieją dwa podstawowe podejścia. Możesz albo po prostu przeliczyć kurs wystawiony przez buka na prawdopodobieństwo w procentach przy pomocy specjalnego kalkulatora, albo – jeżeli nie zgadzasz się z bukmacherem – umieścić we wzorze taką liczbę, jaką osobiście uważasz za prawdziwą.

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko (oraz potencjalne zyski), zawsze możesz używać tzw. ułamkowej wariacji na temat tego systemu i po prostu zawsze stawiać tylko wybraną część otrzymanej ze wzoru stawki, np. połowę lub ćwierć.

Zalety

 • mający podstawy naukowe system optymalizujący wysokość stawki w zależności od wielu okoliczności
 • przy posiadaniu realistycznych danych pozwala podejmować w pełni racjonalne decyzje

Wady

 • wymaga stosowania skomplikowanego wzoru
 • aby dobrze działać, musi być oparty na danych, które dobrze odzwierciedlają rzeczywistość, ale rynki bukmacherskie są bardziej skomplikowane niż rzut kostką, więc trudno o idealne szacunki

System d’Alenberta

Jeśli znudziły Cię skomplikowane skuteczne systemy bukmacherskie, to ten Cię ucieszy, bo jest dużo prostszy. D’Alenbert opracował strategię opartą o progresję stawek, ale taką postępującą dużo wolniej niż Martingale czy Fibonacci. Stawia się tutaj po stałym kursie, zwykle około 2.00, choć możesz sam ustalić sobie oczywiście inne podejście.

Tutaj Twoja stawka podstawowa to jednocześnie tzw. jednostka, którą będziesz dodawać lub odejmować w zależności od sukcesu kolejnych zakładów. W systemie d’Alenberta po przegranym kuponie na kolejnym puszczasz o jednostkę więcej. Jeśli natomiast kupon jest wygrany – na kolejnym puszczasz o jednostkę mniej, przy czym minimalna stawka to zawsze jedna jednostka.

Czas na przykład. Powiedzmy, że masz na saldzie stówkę, a Twoja stawka – jednostka – to 2 zł. W przykładzie ponownie ignorujemy podatek – robimy to, aby łatwiej przedstawić skuteczne systemy bukmacherskie.

 1. Saldo: 100 zł. Puszczasz kupon za 2 zł, przegrywasz.
 2. Saldo: 98 zł. Puszczasz kupon za 2 zł + 2 zł, czyli 4 zł, przegrywasz.
 3. Saldo: 94 zł. Puszczasz kupon za 4 zł + 2 zł, czyli 6 zł, przegrywasz.
 4. Saldo: 90 zł. Puszczasz kupon za 6 zł + 2 zł, czyli 8 zł, wygrywasz.
 5. Saldo: 98 zł. Puszczasz kupon za 8 zł – 2 zł, czyli 6 zł, wygrywasz
 6. Saldo: 104 zł. Puszczasz kupon za 6 zł – 2 zł, czyli 4 zł…

Zalety

 • względnie prosty w użyciu system z mało skomplikowanymi obliczeniami
 • na bieżąco reaguje na wygrane i przegrane w bardziej wyważony sposób niż progresje oparte na mnożeniu stawek

Wady

 • wolniej niż inne progresje, ale też grozi dość szybkim wyzerowaniem konta przy złej passie
 • nie sprzyja wysokim wygranym – dobra passa prowadzi do ciągłego obstawiania małych stawek
 • zmusza do trzymania się podobnych kursów z zakładu na zakład, co zmniejsza możliwości manewrowania i może prowadzić do ominięcia dobrych okazji albo wpakowania się w średnie tylko ze względu na kurs pasujący do systemu

System Grinde’a

Niektóre skuteczne systemy bukmacherskie bazują się na długoterminowych seriach zakładów i właśnie tak wygląda sprawa w przypadku tej strategii.

Rozgrywka odbywa się tutaj w ustalonych cyklach trwających do osiągnięcia zamierzonego zysku. Oprócz zysku z góry ustalamy też podstawową stawkę na kupon (jednostkę), a na kurs obieramy zazwyczaj jak w przypadku wielu innych zakładów około 2.0. Niech żyje przewidywalność!

Celem każdego cyklu jest osiągnięcie zysku o wysokości jednej jednostki. Zasady są następujące: po przegranym kuponie należy kontynuować grę na stawce podstawowej, a po wygranym kuponie – podwyższyć podwoić stawkę.

Cykl kończy się i resetuje po uzyskaniu wspomnianego zysku, co można osiągnąć już po jednym udanym zakładzie – wtedy od nowa zaczynamy grać za podstawową stawkę.

Zalety

 • mocno zmniejsza ryzyko szybkiej utraty bankrollu
 • nie wymaga skomplikowanych obliczeń
 • pozwala “ciułać” drobne wygrane z względnie niskim ryzykiem

Wady

 • wymaga kontrolowania cykli
 • nie ułatwia odbicia się po wielu stratach
 • wymaga dużo czasu, a nie prowadzi do wysokich zysków
 • zmusza do trzymania się podobnych kursów z zakładu na zakład, co zmniejsza możliwości manewrowania i może prowadzić do ominięcia dobrych okazji albo wpakowania się w średnie tylko ze względu na kurs pasujący do systemu

System Greenwood

Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, systemy mogą być bardziej lub mniej ryzykowne – a ten jest w tej kwestii wymagający i nie dla każdego będzie się nadawał. Wymaga obstawiania zakładów AKO złożonych z mocno prawdopodobnych zdarzeń (czyli takich o kursie ok. 1.30-1.70) osiągających łącznie kurs około 7.00. W tym celu często wykorzystuje się zakłady na drużyny piłkarskie grające na własnym boisku.

Trzeba także ustalić planowany zysk, który powinien stanowić niewielki procent łącznego budżetu. Właśnie do niego będziemy dążyć.

Zaczynamy od postawienia takiej kwoty, która po puszczeniu kuponu z kursem 7.00 da planowany zysk. Nie udało się? Na kolejnym kuponie podnosimy stawkę do takiej, która da nam planowany zysk + zrekompensuje dotychczasowe straty – i tak do osiągnięcia planowanego zysku. Tak ryzykowne skuteczne systemy bukmacherskie mogą działać tylko z wysokim budżetem.

Zalety

 • w logiczny sposób dąży do osiągnięcia konkretnej wygranej
 • składa się z szybkich, efektownych ruchów

Wady

 • dużo czasu na dobieranie kuponów AKO
 • bardzo wysokie ryzyko utraty całego bankrollu
 • konieczność bardzo wysokiego budżetu lub niskiej planowanej wygranej
 • częste porażki z samej natury gry na bardzo ryzykownych AKO

System kombinacyjny

Opisywane od teraz skuteczne systemy bukmacherskie opierają się na tym, jak postawić planowany zestaw wydarzeń w jak najmądrzejszy sposób.

Obstawianie kombinacyjne luib inaczej systemowe to układanie kuponu AKO podzielonego na sekcje, które pozwalają, aby nie wszystkie typy na kuponie musiały być trafione. Na STS ta funkcja jest dostępna pod nazwą MAXIKOMBI. Przy obstawianiu wybierasz, ile chcesz selekcji, np. 10, i określasz, ile z nich uważasz, że się wydarzy. Możesz np. wybrać, że trafisz 8 z 10.

Zalety

 • łączy zalety AKO z minimalizacją ryzyka

Wady

 • mniejsze zyski niż przy klasycznym AKO

System rozpisowy

Obstawianie tzw. rozpisem to podtyp obstawiania kombinacyjnego, czyli wciąż opisujemy skuteczne systemy bukmacherskie na zmniejszenie ryzyka jednego zakładu.

Dzielisz tutaj – czyli rozpisujesz – planowany zakład AKO na kilka kombinacji. Jeśli np. chcesz postawić, że swoje mecze wygrają w najbliższej kolejce Arsenal, Chelsea i Leicester i masz budżet 60 zł, to zamiast postawić 60 zł na potrójne AKO, stawiasz:

 • 20 zł na Arsenal i Chelsea
 • 20 zł na Chelsea i Leicester
 • 20 zł na Arsenal i Leicester

Oczywiście im dłuższa zamierzona taśma, na tym więcej zakładów będziesz musiał ją rozpisać.

Zalety

 • mniejsze ryzyko niż typowe AKO
 • szansa na częściową wygraną lub wyjście na zero

Wady

 • większa inwestycja czasu niż przy zwykłym AKO
 • nieco niższa wygrana niż zwykłe AKO nawet przy pełnym sukcesie

System skrócony

To kolejny podtyp – tym razem systemu rozpisowego. Różnica jest prosta: po rozpisaniu swojego AKO eliminujesz pary, które wydają Ci się najbardziej ryzykowne. Im więcej wydarzeń, tym więcej par możesz wyeliminować. Przy rozpisywaniu taśmy mającej docelowo 3 wydarzenia ma to średni sens, ale od 4 wydarzeń (które są już rozpisywane na 6 par) takie redukowanie ryzyka może się opłacić.

Zalety

 • tak jak system rozpisowy, ale mniejsze ryzyko

Wady

 • tak jak system rozpisowy, ale mniejsze potencjalne zyski

System strefowy

W tym systemie dobieramy sobie kilka grup (stref) wydarzeń, np. po trzy. Następnie kombinujemy zakłady systemowe na to, że wejdzie jedno zdarzenie ze strefy.

Na przykład przy trzech strefach po trzy wydarzenia puszczamy systemem:

 • wejdzie jedno ze strefy pierwszej
 • wejdzie jedno ze strefy drugiej
 • wejdzie jedno ze strefy trzeciej

Zalety

 • sposób na organizację ryzykownych zakładów, np. na dokładny wynik

Wady

 • skomplikowany system wymagający dużej wiedzy

Czy są 100% skuteczne systemy bukmacherskie?

W tym artykule opisaliśmy dla Ciebie najbardziej trafne systemy bukmacherskie… ale to nie znaczy, że są one 100% skuteczne. Zapamiętaj to raz na zawsze: w obstawianiu nie istnieje coś takiego jak pewny zakład ani pewna strategia! Każdy system bukmacherski z tego poradnika będzie na dłuższą metę lepszy niż obstawianie na ślepo czy podejmowanie decyzji w emocjach, ale nie będziemy mydlić Ci oczu: szansa na przegraną istnieje ZAWSZE, nawet przy użyciu złotego systemu wysadzanego diamencikami.

Kiedy stosować systemy bukmacherskie?

Stosuj darmowe systemy bukmacherskie kiedy tylko chcesz! Najważniejsze, aby grać odpowiedzialnie – jeśli tylko posługujesz się budżetem, na który jesteś sobie w stanie pozwolić, to testuj systemy do woli i sprawdź, przy pomocy którego najprzyjemniej będzie Ci się obstawiało. Trzymamy kciuki, żeby udało się ogranie bukmachera!