Wyniki badania GambleAware

Wzrost problemów z hazardem wśród brytyjskich kobiet

Inflacja, kryzys gospodarczy, podwyżki prądu… Wydawać by się mogło, że tego rodzaju kryzysy nie mają żadnego przełożenia na zakłady bukmacherskie. Jednak coraz więcej kobiet w Wielkiej Brytanii deklaruje silniejszą potrzebę grania z powodu wzrostu kosztów życia. Zobacz najnowsze wyniki badania Gamble Aware dotyczące prognozy uzależnienia od hazardu wśród kobiet w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Kobiety a hazard

Wydawać by się mogło, że problemy dotyczące hazardu są stricte zarezerwowane dla mężczyzn. Kiedy pomyślimy o hazardzie, od razu nasuwa się obraz eleganckiego kasyna, gdzie grupa dżentelmentów z cygarami i szklanką whisky stawia ostatnie pieniądze na pokera, ruletkę czy blackjacka. A przecież hazard to także zdrapki, gry losowe, czy zakłady bukmacherskie, na które kobiety coraz chętniej stawiają swoje pieniądze. Trudno dopatrzeć się jednej przyczyny, ale niewątpliwie na taki stan rzeczy wpływają np. reklamy dotyczące gier hazardowych. W przypadku targetowania na kobiety, bardzo często pojawiają się celebrytki, jako portrety silnych, odważnych i niezależnych finansowo kobiet. A to znacząco wpływa na samopoczucie i spadek poczucia własnej wartości.

Dlaczego kobiety sięgają po hazard?

W przypadku uzależnienia od hazardu droga nie zawsze jest taka sama. Wydaje się, w obecnych czasach ludzie z natury wymagają od siebie dużo więcej, w o wiele krótszym czasie. Chcą być doskonali w każdej dziedzinie: w byciu matką, partnerem, kochanką, córką, przyjacielem, czy pracownikiem, kosztem nawet własnego zdrowia i psychiki. Porównując się z innymi osobami, które odnoszą sukcesy na każdym polu, odnoszą wrażenie, że są gorsi, co wywołuje u nich lęk, przygnębienie, bezsilność i napięcie. Aby poradzić sobie z tego typu uczuciami, szukają rozwiązania, które w szybki sposób dostarczy im pozytywnych emocji i sprawi, że otrzymają potwierdzenie swojej wartości i siły lub po prostu pozwoli uciec im od wstydu i problemów. Tym rozwiązaniem często jest właśnie hazard.

Jak wspomina doktor psychologii Bernadeta Lelonek-Kuleta, adiunkt w Katedrze Zdrowia Publicznego KUL i specjalistka psychoterapii uzależnień, drugim ważnym czynnikiem, który motywuje kobiety do uprawiania hazardu są problemy natury intrapsychicznej, a więc związane z problemami życiowymi. Zdrapki, czy gry losowe pomagają im zapomnieć o napięciu, obniżonym nastroju, depresji, poczuciu izolacji osamotnienia, czy silnym lęku społecznym, który odczuwają niemal cały czas.

Wyniki badań GambleAware dotyczących kobiecego hazardu.

W Wielkiej Brytanii organizacja GambleAware przeprowadziła badania dotyczące kobiecego hazardu. Wyniki nie napawają optymizmem. Jak twierdzi raport, kryzys związany ze wzrostem kosztów życia może doprowadzić do wzrostu potencjalnych problemów związanych z hazardem wśród kobiet.

Badanie przeprowadzono wśród 1600 kobietach, które na co dzień biorą udział w grach hazardowych i ujawniło, że prawie jedna czwarta ankietowanych w wieku 18-49 lat prawdopodobnie będzie grała więcej w najbliższych miesiącach. Wynika to z faktu ograniczenia poziomu życia przez rosnącą inflację oraz wzrost kosztów energii elektrycznej.

Dalej w wynikach badań czytamy, że 12% przebadanych już zauważyło u siebie wzmożoną grę po to, by zapełnić lukę finansową i dodatkowo dorobić do domowego budżetu.

Kolejne wnioski są równie niepokojące. Otóż ponad jedna piąta przebadanych kobiet przyznaje, że już zauważa zwiększenie problemów zdrowotnych związanych z lękiem i stresem z powodu uprawiania hazardu. Dodatkowo, około 33% kobiet niechętnie chce rozmawiać z rodziną o swoich obawach dotyczących hazardu z powodu odczuwanego wstydu. Wynika to z ich przeświadczenia, że hazard wśród kobiet jest “mniej akceptowalny”, niż męski hazard (tak odpowiedziało ponad 60% przebadanych kobiet). Co więcej, 19% przyznaje, że ukrywa się ze swoim hazardem przed najbliższymi. 

Choć wyniki badań wskazują na wzrost zainteresowania kobiet hazardem, warto pamiętać, że gry hazardowe nie są dobrym rozwiązaniem na radzenie sobie z lękiem i napięciem wynikającymi ze społecznych, rodzinnych czy zawodowych obciążeń lub wymagań.

Poproś o pomoc

Jeśli czujesz, że powoli hazardowe gry wymykają Ci się spod kontroli i stawiasz coraz wyższe kwoty, niż pierwotnie zakładałeś, poproś o pomoc.

W przypadku zakładów bukmacherskich, operatorzy dają możliwość tymczasowej blokady konta, która sprawia, że przez określony czas, np. 3 miesiące, Twoje konto nie jest aktywne i nie możesz stawiać zakładów. Tego rodzaju detoks może Ci pomóc przewartościować swoje działania i być może pozwoli ograniczyć granie.

Jeśli jednak czujesz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie, warto rozważyć zwrócenie się po pomoc do specjalistów, jak psycholog, czy psychoterapeuta specjalizujących się w uzależnieniu od hazardu. Istnieją także specjalne instytucje i telefony zaufania, które pomogą Ci w walce z uzależnieniem.

Telefon zaufania (codziennie od 17:00 do 22:00): 801 889 880

Anonimowi Hazardziści:: 881 488 990