Polacy z medalami!

Mistrzostwa Europy 2022 w lekkoatletyce

W dniach 15 – 21 sierpnia odbywają się mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Polscy reprezentanci radzą sobie w nich na tyle dobrze, że na dwa dni przed ostatecznymi rozstrzygnięciami mają już na koncie 7 medali! Dwa złote, trzy srebrne i dwa koloru brązowego. Po czwartkowych zmaganiach pozwoliło to awansować na 2. miejsce w klasyfikacji medalowej, a utrzymanie tej pozycji do końca imprezy bez wątpienia byłoby ogromnym sukcesem naszych sportowców. Z zaciekawieniem będziemy się przyglądać ich poczynaniom w weekend, bo są szanse na kolejne krążki do zdobycia.

mistrzostwa europy 2022 w lekkoatletyce

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy 2022

Przez cały tydzień w Monachium odbywają się mistrzostwa Europy 2022 w lekkoatletyce. Rozpoczęły się w poniedziałek 15 sierpnia i potrwają do niedzieli 21 sierpnia. Siedem dni emocji i zmagań na najwyższym poziomie, w których możemy śledzić losy Polaków na tle najlepszych sportowców Starego Kontynentu. Po czterech dniach możemy być bardzo dumni z naszych reprezentantów, którzy znajdują się w czołówce jeśli chodzi o osiągane wyniki. Tylko gospodarze, czyli Niemcy zdobyli do tej pory więcej medali od Polski, co dla nas z pewnością jest powodem do dumy.

Na mistrzostwach Europy w Monachium startuje łącznie 81 sportowców z Polski. Cztery lata temu nasi wywalczyli w sumie 12 medali i zakończyli imprezę w Berlinie na drugiej pozycji, ustępując jedynie Wielkiej Brytanii. Powtórzenie tego rezultatu byłoby nie lada sukcesem dla naszej kadry i na chwilę obecną jest to jak najbardziej możliwe. Już pierwszego dnia Anna Lisowska zdobyła złoty medal w kobiecym maratonie, a do tego Polki dołożyły również brąz w konkurencji drużynowej. Co najważniejsze, na tym się nie zakończyło, bo biało-czerwoni w kolejnych dniach poszli za ciosem. Dzięki temu wciąż Polska jest w grze o najwyższe cele na tegorocznych mistrzostwach lekkiej atletyki.

Medale Polaków na mistrzostwach Europy w 2022 w Monachium

Zawodnicy z Polski świetnie sobie radzą na mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce. Po czwartym dniu zawodów awansowali z 7. miejsca na 2. w klasyfikacji medalowej, które zajmują z identycznym dorobkiem co Hiszpanie, a więc ex aequo. Do tej pory Polacy najlepsze osiągnięcia nagradzane medalami notowali w następujących konkurencjach:

Rzut młotem (1x, złoty medal, 1x srebrny medal)

Polacy w rzucie młotem stawali na podium zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet. Złoty medal wywalczył Wojciech Nowicki, który posłał młot na dystans 82 metrów. Niestety Paweł Fajdek minimalnie nie załapał się na podium. Z kolei Ewa Różańska pobiła swój rekord życiowy, rzucając na odległość 72,12 m. Pozwoliło jej to zdobyć srebrny medal w kategorii żeńskiej.

Bieg na 400 m (1x srebrny medal, 1 x brązowy medal)

Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska dorzuciły medale kolejno srebrny i brązowy w biegu na 400 metrów. Kaczmarek ukończyła swój bieg z czasem 49.94 sekundy, natomiast Kiełbasińska przebiegła metę w 50.29 sekund.

Maraton (1x złoty medal, 1x brązowy medal)

Aleksandra Lisowska zdobyła złoty medal, po tym jak przebiegła maraton w czasie 2:28:34. Ponadto w kategorii drużynowej maratonu kobiet, Polki zgarnęły także brązowe medale.

Siedmiobój (1x srebrny medal)

W siedmioboju srebrny medal zagwarantowała Polsce Adrianna Sułek, która łącznie zebrała 6532 punkty. Nasza reprezentantka w tej konkurencji musiała pierwszego dnia biec 100 metrów przez płotki, zaliczyć skok wzwyż, pchnięcie kulą i bieg na 200 metrów. Na drugi dzień skakała w dal, rzucała oszczepem i biegła na dystansie 800 metrów.

Klasyfikacja medalowa ME w lekkoatletyce 2022

MiejsceKrajMedaleZłoteSrebrneBrązowe
1.Niemcy11551
2.Polska7232
2.Hiszpania7232
4.Włochy6213
5.Grecja3210
5.Chorwacja3210
7.Holandia4202
8.Norwegia3201
9.Wielka Brytania9135
10.Izrael4112
11.Serbia2110
11.Turcja2110
11.Portugalia2110
14.Rumunia1100
14.Belgia1100
14.Finlandia1100
17.Szwajcaria4031
18.Francja4013
19.Węgry2011
20.Szwecja1010
21.Ukraina1001
21.Słowenia1001
21.Czechy1001
21.Estonia1001

Na szczycie klasyfikacji medalowej w lekkoatletyce znajdują się Niemcy, którzy uzbierali jako jedyni dwucyfrową liczbę krążków po czterech dniach zawodów. Nasi zachodni sąsiedzi jako gospodarze mistrzostw Europy spisują się znakomicie zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym. Trudno podejrzewać, że ktokolwiek strąci Niemców z fotelu lidera, więc najprawdopodobniej to oni zwyciężą w “generalce”. Najciekawiej zapowiada się z kolei walka o pozostałe miejsca na podium, ponieważ oprócz Polski z siedmioma medalami, dobrze prezentują się Hiszpanie, którzy zebrali tyle samo medali i Włosi, mający o jeden krążek mniej.

Nie wolno też lekceważyć Wielkiej Brytanii, która choć zajmuje odległe 9. miejsce, może prześcignąć całą wspomnianą trójkę. Brytyjczycy zdobyli już bowiem dziewięć medali, a zatem więcej od Włochów, Hiszpanów czy Polaków. Mają jednak tylko jedno złoto, które waży najwięcej, ale gdyby któremuś z reprezentantów Wyspiarzy udało się zgarnąć medal z najcenniejszego kruszcu, to oni zajęliby niewątpliwie miejsce na pudle. My skupiamy się na występach biało-czerwonych i sprawdzamy, w których kategoriach mamy jeszcze szansę na kolejne medale.

Szansa na kolejne medale lekkoatletycznych mistrzostw Europy

Reprezentacja Polski wciąż ma przedstawicieli, którzy na najważniejsze starty podczas niemieckiej imprezy jeszcze czekają. Dla kibiców istotne są przede wszystkim finały, w których nasi zawodnicy i nasze zawodniczki mają szansę na poprawienie dorobku medalowego. Kogo, kiedy i w jakiej konkurencji możemy zobaczyć w weekend podczas mistrzostw w Monachium?

Piątek

W piątkowy wieczór będziemy mogli obserwować dwa podejścia do walki o medale. Najpierw o 20:20 w finale rzutu dyskiem wystartuje Oskar Stachnik, a o 20:45 odbędzie się finał biegu na 1500 metrów, w którym ścigać się będzie Sofia Ennaoui. 

  • rzut dyskiem (Oskar Stachnik)
  • bieg na 1500 m (Sofia Ennaoui)

Sobota

Ten dzień miejmy nadzieję, będzie należał do naszych kobiet. W sobotę jeszcze przed południem Katarzyna Zdziebło wystąpi w finale chodu na dystansie 20 kilometrów. W seriach wieczornych zobaczymy Alicję Konieczek w biegu na 3000 metrów z przeszkodami i Annę Wielgosz w biegu na 800 metrów. Oczywiście najbardziej liczymy na naszą sztafetę 4×400 metrów, która w składzie Kinga Gacka, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic będzie w gronie faworytów do podium w swojej kategorii.

  • chód na 20 km (Katarzyna Zdziebło)
  • bieg na 800 m (Anna Wielgosz)
  • sztafeta 4×400 m kobiet
  • bieg na 3000 m z przeszkodami (Alicja Konieczek)

Niedziela

W ostatnich niedzielnych startach zobaczymy obie polskie sztafety na dystansie 4×100 metrów. Najpierw pobiegną mężczyźni w składzie Dominik Kopeć, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota, Siuda Mateusz, a zaraz po nich kobiety. Oprócz nich szansę mamy jeszcze na reprezentantów w finałach biegu na 100 metrów przez płotki oraz na 800 metrów.

  • sztafeta 4x100m mężczyzn
  • sztafeta 4x100m kobiet

Pozostałe sukcesy Polaków w Monachium 2022

Podczas sportowych igrzysk europejskich w Monachium zmagania sportowe nie ograniczają się jedynie do mistrzostw Europy w lekkiej atletyce. Poza tym sportowcy zmagają się m. in. w tenisie stołowym, wioślarstwie, kolarstwie, gimnastyce artystycznej, a nawet w siatkówce plażowej. Polskich kibiców najbardziej interesują i cieszą sukcesy biało-czerwonych, więc poniżej znajdziecie również zdobycze medalowe w pozostałych dyscyplinach sportowych.

Wspinaczka sportowa (1x złoty medal, 2x srebrne medale, 1x brązowy medal)

Niewątpliwie wielkim i niecodziennym wydarzeniem jest podium składające się z przedstawicielek jednego kraju. We wspinaczce sportowej miało to miejsce z udziałem Polek, gdy Aleksandra Mirosław zdobyła złoty medal, a siostry Kałuckie sięgnęły po srebro (Ola) i brąz (Natalia) w kategorii wspinaczki szybkiej kobiet. Srebrny medal w sprincie mężczyzn dołożył z kolei Marcin Dzieński.

Wioślarstwo (1x srebrny medal, 1x brązowy medal)

W dwójkach poczwórnych mężczyzn Polacy wywalczyli srebrne medale. Biało-czerwoni wystąpili w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański. Z kolei w kategorii dwójek mieszanych reprezentanci naszego kraju tj. Jolanta Majka i Michał Gadowski cieszyli się z brązowych krążków.

Kolarstwo torowe (1x srebrny medal, 2x brązowy medal)

Jedyny srebrny medal w kolarstwie torowym wywalczyła Urszula Łoś, która zajęła 2. miejsce w keirin. Daria Pilipiuk dołożyła brąz na dystansie 20 km, a na dwa razy krótszej odległości 3. lokatę zajęła Nikola Wielowska. 

Poza wymienionymi medalami polscy sportowcy wciąż pozostają w grze o najwyższe cele w innych dyscyplinach. Wśród najlepszych w tenisie stołowym kobiet znalazła się Natalia Partyka, która w piątek zagra w ⅛ finału z Austriaczką – Sofią Polcanovą. Do tej samej fazie zawodów, tyle że w męskiej siatkówce plażowej dotarł duet Michał Bryl i Bartosz Łosiak. W piątek cała trójka będzie walczyć o awans do ćwierćfinałów.