Wyszło jak zawsze 🤷

Znamy wyniki Eurowizji! Włochy z wygraną, a Polska, cóż…

Eurowizja, Eurowizja i po Eurowizji! Jak zawsze było dużo błysków, świateł, tańców i hulańców, a mało jakościowej muzyki. Jak zawsze mieliśmy nadzieję na sukces albo przynajmniej brak kompromitacji ze strony polskiego artysty, a wyniki Eurowizji boleśnie tę naiwność zweryfikowały. Sprawdź, jak przebiegła Eurowizja 2021 w pigułce!

Wyniki Eurowizji 2021 – wygrały Włochy!

wyniki Eurowizji 2021

Ostatecznie Eurowizję 2021 wygrał zespół Maneskin z Włoch z utworem “Zitti e buoni”. Na 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie zaśpiewało mnóstwo interesujących artystów – choć nieszczególnie wielu utalentowanych… – ale to właśnie oryginalni, energiczni muzycy z Rzymu zyskali sobie sympatię widzów i jurorów. Zdobyli pierwsze miejsce w głosowaniu publiczności i czwarte według jury. Można to uznać za pewnego rodzaju zaskoczenie – na Eurowizji zazwyczaj najlepiej radzą sobie lekkie, popowe kawałki, a tutaj zatriumfował utwór dużo ostrzejszy i reprezentujący gatunek rock. Co ciekawe, nietypowa nazwa zespołu pochodzi z języka duńskiego i oznacza “światło księżyca”.

Historia włoskich muzyków ujęła dziennikarzy, oczywiście szczególnie tych pochodzących z krainy pizzy i makaronu. Media podkreślają, że jeszcze niedawno grali oni na ulicach Rzymu i zbierali drobne datki do futerału po gitarze, a do tego są grupą przyjaciół, którzy znają się od podstawówki. Wygląda na to, że przed nimi świetlana przyszłość – a przed Włochami okres zwiększonego zainteresowania Eurowizją! Ich muzyka rozrywkowa ma teraz świetny okres. W końcu na Eurowizji 2019 ich reprezentant Mahmood z Mediolanu zajął drugie miejsce z klimatycznym hitem “Soldi”, a od razu na następnym konkursie jego następny “naprawili błędy poprzednika” i zgarnęli całą stawkę.

Czy bukmacherzy mieli rację?

A czy bukmacherom udało się w tym roku przewidzieć, jakie będą wyniki Eurowizji? A i owszem! Nie poszło im może idealnie, ale że bardzo dobrze, to już trzeba przyznać. Szczególnie, że odgadli zwycięzcę, a to przecież dużo ważniejsze niż kolejność w TOP5 albo na podium. Według kursów STS na 20 maja 2021 następujące kraje miały największe szanse na zwycięstwo:

 1. Włochy
 2. Malta
 3. Francja
 4. Szwajcaria
 5. Islandia

Ostateczne wyniki Eurowizji wyglądają natomiast następująco:

 1. Włochy
 2. Francja
 3. Szwajcaria
 4. Islandia
 5. Ukraina

Analitycy bukmacherscy najmocniej przestrzelili z szansami Malty, ale udało im się przewidzieć zwycięstwo Włoch, a do tego mieli rację z bardzo dobrze odebranymi występami Francji, Szwajcarii i Islandii. No to chyba ich nie wyrzucą z pracy! Chcesz zobaczyć, jak wyglądał występ zespołu Maneskin? Ależ proszę, oto on:

Wyniki Eurowizji a sprawa Polska

Miało być inaczej, ale wyszło jak zawsze i Rafał Brzozowski nie wyszedł nawet z półfinału. Teraz mogą sobie pogratulować wszyscy fani Eurowizji, którzy mieli wątpliwości co do kandydatury tego piosenkarza – a było ich sporo. Jego wykonanie piosenki “The Ride” nie zrobiło niestety dobrego wrażenia, czego można się było zresztą spodziewać, i ostatecznie Brzozowski zajął czternaste miejsce. Sceptyczny stosunek publiczności do piosenki Rafała było widać w komentarzach już na długo przed rozpoczęciem konkursu. Możesz zresztą samodzielnie zdecydować, co sądzisz o jego występie, nawet jeżeli nie udało Ci się obejrzeć Eurowizji na żywo. Oto półfinałowy występ Rafała – finałowego niestety się nie doczekaliśmy:

Wyniki Eurowizji: kto głosował na Polskę?

Rafał Brzozowski zajął 13. miejsce według głosowania widzów (17 punktów) i 14. według jurorów (18 punktów), łącznie zdobywając jedynie 35 punktów. Dla porównania Włosi dostali 524 punkty. Przepraszamy, Rafał, ale przepaść między wynikiem naszego reprezentanta a zespołu Maneskin wydaje się dobrze przedstawiać różnicę jakości między tymi dwoma występami!

Sprawdźmy więc, jakie kraje uznały, że piosenka Brzozowskiego ma wystarczającą jakość:

 • Mołdawia (7 punktów)
 • Wielka Brytania (7 punktów)
 • Austria (1 punkt)
 • Francja (1 punkt)
 • Islandia (1 punkt)

Z kolei Finowie, Grecy i Łotysze umiejscowili występ Rafała na samym dole stawki! Czy ta zniewaga krwi wymaga? Może nie aż tak, ale troszkę obrazić się możesz. No chyba że zgadzasz się z taką oceną… Nie będziemy Ci mieli tego za złe!

Polska na kolejnej Eurowizji

A więc jakie mamy wnioski na kolejną Eurowizję? Wiemy oczywiście tyle, że odbędzie się ona we Włoszech ze względu na to, kto wygrał tegoroczny konkurs – według dotychczasowych doniesień impreza ma mieć miejsce konkretnie w Turynie. A kogo postanowi wysłać jako swojego reprezentanta Polska? Strzelamy, że tym razem kobietę. Występy mężczyzn i zespołów nie szły nam w ostatnich czasach za dobrze, a mamy przecież mnóstwo utalentowanych piosenkarek. Także nasze największe sukcesy należały zwykle do kobiet. Mamy oczywiście na myśli pamiętne drugie miejsce Edyty Górniak, ale także sukcesy Roksany Węgiel na Eurowizji Junior. Może to właśnie ona powinna za rok wybrać się na imprezę do Włoszech?