Na czym polega over under?

Powyżej / poniżej i jak to obstawiać

Zakłady typu “powyżej poniżej” to jeden z najpopularniejszych rodzajów obstawiania wśród osób, które chcą mieć szerszy wybór niż tylko typowe kupony 1X2. Na szczęście ten rynek jest bardzo prosty do zrozumienia, a do tego daje realne szanse na regularne wygrane – warto się z nim zapoznać!

Zakłady powyżej / poniżej

zakłady poniżej powyżej sts

Jeżeli jesteś jeszcze początkującym fanem zakładów, ale chcesz wgryźć się w temat trochę głębiej i obstawiać coś więcej niż jedynie na wygraną danej drużyny – “poniżej powyżej” jest dla Ciebie idealnym wyborem. Dlaczego? Powodów jest sporo.

Po pierwsze, te zakłady są niezwykle łatwe do zrozumienia. Obstawiasz po prostu, że czegoś będzie w meczu więcej (lub mniej) niż określona liczba. Raczej nie musisz być ekspertem od jakichś skomplikowanych, niszowych zasad. O sukcesie lub porażce Twojego kuponu zdecyduje proste porównanie statystyk meczowych do liczby, co do której postawiłeś, że czegoś będzie więcej albo mniej.

Dzięki tej prostocie zakłady over under działają w zasadzie identycznie u praktycznie wszystkich bukmacherów, więc wystarczy, że raz dobrze je zrozumiesz, a będziesz mógł bezproblemowo obstawiać na dowolnym serwisie.

Ten rynek jest atrakcyjny również dlatego, że daje on rzeczywiste szanse na regularne wygrywanie. Oczywiście i tak będą Ci potrzebne umiejętności oraz szczęście. Jeżeli będziesz obstawiać wykręcone, nieprawdopodobne liczby, na przykład “więcej niż dziesięć goli” albo “mniej niż trzy rzuty rożne”, to w większości przypadków będziesz przegrywać. Jeśli jednak ograniczysz się do bardziej realnych liczb, to możesz całkiem dobrze sobie poradzić.

Obstawianie powyżej

Chodzi tutaj po prostu o kupony na to, że w spotkaniu rzeczy X będzie więcej niż liczba Y. Parę konkretnych przykładów? Proszę bardzo:

 • W meczu Arsenal – Manchester United padnie więcej rzutów rożnych niż 11.5.
 • W pierwszym secie meczu Brady – Kontaveit będzie więcej gemów niż 8.5.
 • W pierwszej tercji meczu Ottawa – Calgary padnie więcej bramek niż 1.5.
 • W meczu Real Madryt – Real Sociedad Królewscy strzelą więcej bramek niż 1.5.

Jak widzisz, nie ma w tym żadnej szczególnej filozofii! A na jakiej podstawie możesz uznać, że warto postawić tego rodzaju zakład? Czy istnieją szczególne przesłanki, których powinieneś wyglądać? Zdecydowanie można wypisać trochę pomysłów.

Liczba bramek

Możliwe, że padnie dużo bramek, jeżeli:

 • mierzą się ze sobą drużyny o dużej różnicy poziomów
 • jedna z drużyn jest “w gazie”
 • jedna z drużyn ma dużo absencji w formacji defensywnej
 • gra rezerwowy bramkarz
 • napastnik jednej z drużyn potrzebuje niewielu bramek, aby dogonić króla strzelców
 • sezon się kończy i dla jednej z drużyn liczba bramek może przesądzić o miejscu w tabeli

Liczba kartek

Możliwe, że padnie dużo kartek, jeżeli:

 • sędzia jest znany z rygorystycznego podejścia
 • odbywają się derby
 • mierzą się drużyny z krajów albo regionów, między którymi istnieją jakiegoś rodzaje napięcia, np. polityczne lub etniczne
 • jedna z drużyn jest sporo słabsza niż druga
 • jedna z drużyn ma opinię “rzeźników”
 • w jednej z ekip gra wybitny zawodnik, na którym prawdopodobnie skupią się faule przeciwnika
 • jedna z drużyn jest zdesperowana, np. znajduje się na skraju strefy spadkowej

Liczba rożnych

Możliwe, że padnie dużo rożnych, jeżeli:

 • jedna z drużyn planuje “zaparkować autobus”
 • strategia ekip zawiera częste stosowanie dośrodkowań
 • jedna z drużyn jest sporo słabsza i będzie się rozpaczliwie bronić
 • jedna z drużyn często trafia z rożnych i będzie się starała często je prokurować

Obstawianie poniżej

Tutaj również nie trzeba za wiele wyjaśnień, pewnie sam się już doskonale domyślasz, że tego rodzaju zakłady polegają na postawieniu, że czegoś będzie mniej niż określona liczba. Przykłady mogą być w zasadzie identyczne co w poprzedniej sekcji, tyle że z podmienionym jednym słowem. To doskonale ilustruje, dlaczego o zakładach “poniżej / powyżej” mówi się często razem. To po prostu dwie strony tego samego medalu. Często bezpośrednio się one wykluczają – w końcu w każdym meczu goli będzie albo poniżej, albo powyżej np. liczby 2.5.

Możesz więc spotkać się z następującymi wydarzeniami:

 • W meczu Arsenal – Manchester United padnie mniej rzutów rożnych niż 11.5.
 • W pierwszym secie meczu Brady – Kontaveit będzie mniej gemów niż 8.5.
 • W pierwszej tercji meczu Ottawa – Calgary padnie mniej bramek niż 1.5.
 • W meczu Real Madryt – Real Sociedad Królewscy strzelą mniej bramek niż 1.5.

Plusy zakładów over under

Istnieją rynki, które przypominają loterię, takie jak na przykład “dokładny wynik”. Możliwych kombinacji goli czy punktów jest dla większości sportów, oprócz może tenisa, całe mnóstwo. Nie za bardzo istnieją podstawy, żeby w logiczny sposób uzasadnić kupon na to, że mecz skończy się wynikiem na przykład 1:3, a nie 1:4 albo 0:3.

Jeśli jednak chodzi o mniej / więcej, to korzystanie z dostępnych statystyk oraz znanych taktyk meczowych poszczególnych drużyn może Ci naprawdę pomóc. Obstawiasz bowiem  na bardzo wąską część spotkania. Nie musisz wcale deklarować, że wiesz, która drużyna wygra, nie wspominając o takich szczegółach jak to, kto strzeli gola albo jaki padnie wynik.

Spokojnie możesz więc wykorzystywać zbierane od wielu lat statystyki i opierać się o nie przy komponowaniu zakładów. Jaka jest średnia liczba żółtych kartek, którą zgarnia ten beniaminek w meczach z drużynami z TOP6? Ile rzutów rożnych pada zwykle w meczu tej ekipy w Lidze Mistrzów? Ile goli strzelają na własnym stadionie? Dzięki Internetowi tego rodzaju informacje są bardzo łatwo dostępne i pomagają w podejmowaniu przemyślanych decyzji. Oczywiście żaden trend statystyczny nie jest stuprocentową gwarancją wygranego zakładu. Dobrze jednak mieć świadomość, że Twoje decyzje są wynikiem racjonalnego rozumowania, a nie rozszalałych emocji.

Zakład poniżej 2.5 gola, poniżej 2.25 gola… – o co w tym chodzi?

zakłady powyżej poniżej STS

O co chodzi z tymi wszystkimi ułamkami? Zaraz się wszystkiego dowiesz! Na pierwszy rzut oka to może się wydawać lekko przytłaczające, ale w praktyce – jeżeli zrozumiesz zasady działania poszczególnych zakładów, będziesz mieć dużo większe pole do popisu przy dobieraniu wydarzeń do kuponu.

Powyżej / poniżej 2.5 gola

Zakłady z liczbami “połówkowymi” są dość proste do zrozumienia. Ułamek dodaje się po to, aby kupon miał jednoznaczne rozstrzygnięcie. W końcu gdyby zakład brzmiał “powyżej albo poniżej 2 goli”, to byłby zupełnie wykluczony wynik 1:1 czy 2:0, ponieważ dwa gole to nie jest ani więcej, ani mniej niż dwa. Jako że w większości sportów nie przyznaje się połówkowych punktów, to zdefiniowanie zakładu jako “więcej / mniej niż 2.5” pozwala wyeliminować wszelkie wątpliwości. Mniej niż 2.5 to zero, jeden lub dwa, a więcej niż 2.5 to trzy, cztery i tak dalej. I wszystko jasne!

Powyżej / poniżej 2.25 gola

Tego rodzaju zakład, nazywany niekiedy azjatyckim, pozwala nieco zmniejszyć ryzyko porażki. Jeśli bowiem padną dwa gole, kiedy Ty postawiłeś na mniej niż 2.25, to przegrasz tylko połowę kasy. Jeżeli natomiast postawiłeś na więcej niż 2.25 i padną dwa gole – Ty dostaniesz połowę możliwej wygranej. W przypadku pozostałych wyników rezultat zakładu wygląda tak samo co przy klasycznym zakładzie na więcej / mniej niż 2.5 gola.

Spójrz na poniższe tabelki, aby w przejrzysty sposób zobaczyć, jak zakończy się Twój kupon w zależności od tego, ile bramek padnie w meczu, na który postawiłeś.

Powyżej 2.25 gola

Padło 0 goli lub 1 golPadły 2 golePadły 3 gole lub więcej
Przegrana 100%Przegrana 50%Wygrana 100%

Poniżej 2.25 gola

Padło 0 goli lub 1 golPadły 2 golePadły 3 gole lub więcej
Wygrana 100%Wygrana 50%Przegrana 100%

Powyżej / poniżej 2.75 gola

Ten równie popularny rynek azjatycki działa na bardzo podobnej zasadzie. Tutaj w przypadku zakładu typu powyżej 2.75 zero, jeden i dwa gole to przegrana, natomiast trzy bramki oznaczają zdobycie 50% możliwej do wygrania kwoty. Powyżej trzech goli zgarniasz oczywiście całą stawkę.

Zakład typu poniżej 2.75 gola oznacza, że w przypadku zero, jednego i dwóch goli wygrasz, trzy gole będą oznaczały przegranę połowy stawki, a cztery gole albo więcej utratę całej postawionej kasy.

Jak więc widzisz jest to kolejny interesujący rynek w Twoim arsenale. Pozwoli Ci on jeszcze dokładniej zarządzać ryzykiem przy dobieraniu zakładów.

Rzuć jeszcze okiem na tabelki, aby upewnić się, że dobrze zrozumiałeś, o co chodzi w obstawianiu z ułamkiem 0.75:

Powyżej 2.75 gola

Padło 0 goli, 1 gol lub 2 golePadły 3 golePadły 4 gole lub więcej
Przegrana 100%Wygrana 50%Wygrana 100%

Poniżej 2.75 gola

Padło 0 goli, 1 gol lub 2 golePadły 3 golePadły 4 gole lub więcej
Wygrana 100%Przegrana 50%Przegrana 100%

Polecani bukmacherzy do zakładów over / under

U jakiego buka najlepiej obstawiać zakłady na więcej lub mniej? Sprawdź poniższe serwisy. Wszystkie działają w Polsce w pełni legalnie, a do tego oferują atrakcyjne bonusy powitalne na dobry początek!

 1. STS

  Bonus powitalny 1500 zł + 125 zł zakłady bez ryzyka + 60 zł ekstra
  • 18+ | Obowiązuje regulamin każdej z ofert
  1. depozyt 100% do 300 zł: x2 po 1.91; 2. depozyt 50% do 500 zł: x2 po 1.91; 3. depozyt 50% do 700 zł: x2 po 1.91; ZBR 125 zł: x2 po 1.91; Bonus 60 zł: x2 po 1.91 Pełen reg
 2. BetFan

  Bonus 200% do 300 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin i warunki dla każdej oferty
  100% do 300 zł: obrót bonusem x1 na AKO, min. 2 zdarzenia, kurs łączny min. 3.00 Pełen reg
 3. Fortuna

  30 zł za darmo + bez ryzyka do 600 z
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  cashback 600 zł: x1 20 zł freebet (FKP): brak obrotu! 10 zł freebet (FKP): brak obrotu! Pełen reg
 4. Betcris

  1300 zł + 100 zł freebet!
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Bonus 100% do 400 zł x4 po kursie min. 1.80; Freebet 50 zł x1 po kursie min. 1.80; Bonus 50% do 400 zł x4 po kursie min. 1.80; Freebet 50 zł x1 po kursie min. 1.80; Bonus 50% do 500 zł x4 po kursie min. 1.80 Pełen reg

FAQ

Co to znaczy zakład powyżej?

Zakład powyżej polega na obstawianiu, że w meczu padnie więcej czegoś, np. żółtych kartek, niż dana liczba, np. 3.5.

Co to znaczy zakład poniżej?

Zakład poniżej polega na obstawianiu, że w meczu padnie mniej czegoś, np. rzutów rożnych, niż dana liczba, np. 10.5.

Co to znaczy zakład powyżej / poniżej 2.5 gola?

W takim zakładzie obstawiasz, że w meczu padnie mniej goli niż 2.5 (czyli zero, jeden lub dwa) albo więcej niż 2.5 (czyli trzy albo więcej).

Co to znaczy zakład powyżej / poniżej 2.25 gola?

Jeżeli postawisz poniżej 2.25 i padną dwie bramki, to wygrasz połowę kasy. Jeśli postawisz powyżej 2.25 i padną dwie bramki, przegrasz połowę kasy.

Co to znaczy zakład powyżej / poniżej 2.75 gola?

Jeżeli postawisz poniżej 2.75 i padną trzy bramki, to przegrasz połowę kasy. Jeśli postawisz powyżej 2.75 i padną trzy bramki, wygrasz połowę kasy.

Mamy oferty na Mundial 2022! Chcesz zobaczyć?:point_down: