Bukmacherzy przewidują!

Wybory prezydenckie w Polsce

Bukmacherzy przewidują kandydatów o fotel prezydenta Rzeczpospolitej. Za wcześnie? Być może, ale przewidywania bukmacherskie stanowią całkiem ciekawy wskaźnik! Wybory prezydenckie w Polsce w 2025 roku, ale zakłady na kandydatów poszczególnych ugrupowań już teraz!

Kiedy wybory prezydenckie w Polsce?

Mieliśmy co prawda pewne pandemiczne przesunięcie w terminie wyborów prezydenckich w 2020 roku, jednak nie było ono na tyle duże, aby kolejne wyboru musiały odbywać się w jakimś specjalnym, opóźnionym trybie. Ponieważ w Polsce prezydent wybierany jest co 5 lat, łatwo policzyć, że najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w 2025 roku – o ile oczywiście nie zajdą okoliczności zmuszające przyspieszenie procesu wyborczego. Na razie się na to nie zapowiada, a zatem bukmacherzy zabrali się za sprawdzenie, kim są najbardziej prawdopodobne kandydatury największych partii.

Kim są kandydaci na prezydenta?

Mamy jeszcze sporo czasu do zadawania pytania o to, kto zostanie następnym prezydentem Polski, jednak już teraz możemy spekulować co do tego, kogo wystawią jako swoich kandydatów na prezydenta największe partie w Polsce. Rękę na pulsie trzymają oczywiście cały czas eksperci ze świata polityki, politolodzy, dziennikarze czy nawet ekonomiści. Jednak wśród bacznych obserwatorów nie brakuje także bukmacherów.

Przypominamy przy okazji, że bierne prawo wyborcze – czyli prawo do kandydowania na określone stanowisko – mają wszyscy obywatele RP, którzy spełniają określone w konstytucji warunki. Zgodnie z art. 127 § 3:

Na Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej

Sprawdźmy więc, kogo widzą wśród kandydatów na prezydenta Polski bukmacherzy!

Kandydaci na prezydenta: PiS

Prawo i Sprawiedliwość, czyli obecna partia rządząca w Polsce, teoretycznie ma całkiem sporą pulę członków, spośród których może wybrać swojego kandydata na prezydenta Polski. Można więc oczywiście dyskutować, czy partia postara się o wykreowanie nowej, świeżej postaci, czy raczej postawi na znane już obywatelom twarze, jednak bukmacherzy wskazują na ten moment jasno, że największe szanse na wystartowanie w wyborach z ramienia PiS ma w tej chwili… Beata Szydło. Drugą wskazywaną przez bukmacherów osobą jest Mateusz Morawiecki, czyli obecny premier RP. Zgodni są do tego specjaliści od polityki w STS oraz Betclic, dając Szydło kurs na poziomie 3.25, zaś Morawieckiemu kurs około 3.75.

Kandydaci na prezydenta: KO

Rafał Trzaskowski, czy Donald Tusk? To dwaj kandydaci wskazywani przez bukmacherów jako najbardziej prawdopodobne osoby, które wystawi Koalicja Obywatelska. Który z nich ma większe szanse? Na ten moment eksperci mówią zgodnie, że KO najpewniej wystawi do walki obecnego prezydenta Warszawy. Kursy na Rafała Trzaskowskiego są dość niskie (2.00) dając mu przewagę nad Tuskiem (2.75). Chociaż więc były premier jest zdecydowanie bardziej doświadczonym politykiem i rozpoznawalnym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, Koalicja najprawdopodobniej postawi na młodszego kandydata, który już w 2020 dotarł do drugiej tury wyborów prezydenckich, przegrywając z Andrzejem Dudą 48,97% do 51,03% głosów.

Kandydaci na prezydenta: PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe ma – zdaniem ekspertów od zakładów politycznych – jednego, silnego kandydata do wystawienia w wyborach prezydenckich RP. Jest to oczywiście Władysław Kosiniak – Kamysz, który w tej chwili pozostawia partyjne koleżanki i kolegów daleko w tyle. Zarówno STS, jak i Betclic wskazują jednogłośnie (kursy na poziomie 2.50), że to właśnie on wystąpi z szeregu i powalczy o fotel, chociaż w 2020 roku poszło mu… po prostu źle. Ostatnie wybory prezydenckie zakończył z wynikiem na poziomie 2,6% poparcia.

Kim mógłby być ewentualnie drugi kandydat wystawiony przez PSL? Chociaż jego szanse na wystawienie do wyborów są znacznie niższe, to bukmacherzy widzą w tej roli Waldemara Pawlaka, który ostatni raz przygodę z wyborami na prezydenta miał w 2010 roku.

Kandydaci na prezydenta: Konfederacja

W Konfederacji nie może to być nikt inny – kandydatem na prezydenta ma zostać naturalnie Krzysztof Bosak, który już w 2020 roku stanął do walki o to stanowisko. Zdobył wtedy 7,4% poparcia i zapowiedział, że nie jest to koniec. I pewnie ma rację, bo bukmacherzy także wskazują go jako kandydata w kolejnych wyborach prezydenckich (kurs 2.25 zarówno w Betclic, jak i STS). Drugą osobą mającą jako takie szanse pojawienia się na kartach wyborczych ma być Sławomir Mentzen.

Kandydaci na prezydenta: Lewica

Lewica to ciekawy przypadek, głównie dlatego, że ma w tej chwili w swoich szeregach kilku polityków, którzy są na tyle doświadczeni i/lub rozpoznawalni, że teoretycznie trudno przewidzieć, kim miałby być kandydat na prezydenta. Specjaliści od bukmacherki wyliczyli jednak, że najprawdopodobniej na plakatach z ramienia Lewicy pojawi się… Adrian Zandberg (kurs 2.00), od 2019 roku sprawujący rolę posła na sejm RP. Zdaniem speców STS ma on większe szanse do kandydowania w wyborach prezydenckich, niż Robert Biedroń (kurs 5.00), który startując w tych samych wyborach w 2020 roku zdobył poparcie na poziomie 2,2%.

Kto wystartuje w wyborach prezydenckich 2025?

Chociaż zostały nam jeszcze 3 lata do wyborów prezydenckich w Polsce, już teraz warto obserwować scenę polityczną i szacowane przez bukmacherów szanse polityków na kandydowanie. Po pierwsze: dobrze być świadomym obywatelem i typerem w jednym. A po drugie: może się okazać, że postawiony juz teraz typ przyniesie ogromną satysfakcję w 2025 roku!