Zmiany w podatkach

Grasz u bukmachera? Sprawdź, co na to Polski Ład!

Polski Ład wprowadził niemałe zamieszanie w życie społeczne naszego kraju. Pytania o to, kto i jakie podatki musi od teraz płacić nie milkną, więc i my przychodzimy w sukurs tym, którzy drapią się po głowach: jak Polski Ład traktuje podatek od gier? 

Polski Ład podatek od gier hazardowych

Zacznijmy może od tego, że pod pojęciem “podatek od gier hazardowych” kryją się dwie daniny:

  • podatek od stawki 12%,
  • podatek od wygranej 10%.

Potencjalnie więc gracz uiszcza podatek nawet dwa razy za tę samą grę. Ile na tym traci w stosunku do kwot brutto? W porównaniu do podatków wielu innych krajów w Europie całkiem sporo, ale czy Polski Ład zmienia jakoś sytuację polskiego gracza?

Podatek od zakładów bukmacherskich a Polski Ład

Trzymając się chronologii, zaczniemy od podatku liczonego od stawki. Wynosi on 12% wkładu, a więc obstawiając u bukmachera, za każdym razem należy pamiętać, że stawka na kuponie zostanie pomniejszona o 12%. Najprostszy przykład: przy obstawieniu kuponu za 10 zł, do zakładu wchodzi 8,80 zł i to ta kwota zostanie pomnożona przez kurs zakładu. Tu dobra wiadomość: chociaż podatek ten płaci gracz, to nie musi on rozliczać z tego tytułu żadnego PIT-u, ponieważ robi to za niego bukmacher.

Drugi podatek od zakładów bukmacherskich to podatek od wygranej, który nie jest pobierany od każdego kuponu. Ustawodawca ustalił bowiem, że dopiero wygrana przekraczająca kwotę 2280 zł podlega opodatkowaniu. Innymi słowy: w przypadku podatku od gier hazardowych mamy kwotę wolną od podatku! Ta jednak nie jest regulowana zapisami Polskiego Ładu, a tzw. ustawy hazardowej z 2017 roku.

Co jednak w przypadku, kiedy wygrana przyniesie większy dochód niż 2280 zł, np. 3000 zł? Gracz uiszcza podatek od hazardu w wysokości 10% wygranej kwoty. Łatwo więc policzyć, że jeśli zwycięski kupon przyniesie 3000 zł, to fiskusowi należy oddać z tego 300 zł, więc de facto gracz otrzymuje na konto 2700 zł. Kto rozlicza PIT od wygranej u bukmachera? Tu znów dobra wiadomość: co prawda kwota odciągana jest z puli wygranej gracza, to formalności stoją po stronie bukmachera.

Jak rozliczyć wygrane z zakładów bukmacherskich w Polskim Ładzie

Do tego momentu nic się nie zmieniło, ponieważ kwestie zasad organizacji gry oraz rozliczania jej reguluje tzw. ustawa hazardowa, a raczej jej nowelizacja z dnia 1 kwietnia 2017 roku. Jak jednak traktować dochód z wygranych u bukmachera w Polskim Ładzie? Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Jaki składać PIT?

Należy powiedzieć jasno, że zarówno wygrana u bukmachera, jak i podatek od gier Polski Ład omija – to znaczy: nowe zapisy o podatkach nie dotyczą gier hazardowych. Tak samo, jak do tej pory, tak i po wejściu w życie Nowego Ładu, wszystkie regulacje związane z obstawianiem zakładów bukmacherskich (a także gier kasynowych) pozostają bez zmian. Wygrana w grach hazardowych nie jest bowiem wynikiem zawarcia umowy o wykonanie pracy lub usługi, dlatego nie jest i nie może być traktowana jako opodatkowane wynagrodzenie.

Kto musi zapłacić podatek od zakładów bukmacherskich?

Podatek od stawki oraz podatek od wygranej płaci faktycznie gracz, ponieważ to od pieniędzy, które wkłada do gry są odciągane daniny. Wszystkie formalności leżą jednakże po stronie organizatora, który uzupełnia i wysyła odpowiednią dokumentację do fiskusa. Gracz nie musi niczego podpisywać, ani potwierdzać.

Jeśli więc obstawiasz zakłady bukmacherskie – czy to online, czy w punkcie stacjonarnym – nie musisz przejmować się, że w tej sferze życia Polski Ład coś zmienia. Wszystko pozostaje po staremu, więc możemy wszyscy odetchnąć z ulgą.