Ale że Korea??

Podsumowanie grupy H na MŚ 2022

W grupie H doszło do jednego niespodziewanego rozstrzygnięcia. Z turnieju odpadł Urugwaj, a do dalszej fazy gier awansowała Korea Południowa. Przed Mistrzostwami Świata nikt nie przypuszczał, że Urusi  nie zdołają wejść do fazy pucharowej. Minimalizm drużyny Diego Alonso w tym przypadku wiele ich kosztował. Najlepsza w stawce okazała się Portugalia.

Grupa H na Mundialu 2022 – podsumowanie wyników

Portugalia szybko pokazała, że to ona będzie rozdawać karty w tej grupie. Podopieczni Fernando Santosa na inaugurację zwyciężyli 3:2 Ghaną, co przy remisie Urugwaju z Koreą Południową od początku usytuowało ich na pierwszej lokacie. Portugalczycy potwierdzili formę w bezpośrednim starciu z Urugwajem. Tam dwie bramki zdobył Bruno Fernandes, zapewniając awans swojej reprezentacji do 1/8 finału. Tym samym Urugwaj znacząco oddalił się od fazy pucharowej Mistrzostw Świata.

W ostatniej serii gier Korea Południowa pokonała Portugalię, co przy wygranej 2:0 Urugwaju nad Ghaną, pozwoliło jej awansować do 1/8 finału. Urusi do końca walczyli o gola dającego przepustkę do fazy pucharowej, ale koniec końców nie zdołali go zdobyć. Odpadnięcie Urugwaju to jedna z niespodzianek tego turnieju.

  1. Portugalia – 6 punktów
  2. Korea Południowa – 4 punkty
  3. Urugwaj – 4 punkty
  4. Ghana – 3 punkty

Portugalia zgodnie z planem

Podopieczni Fernando Santosa zrobili to, czego od nich oczekiwano. Awans z grupy to obowiązek dla takiej reprezentacji, jak Portugalia. Patrząc na potencjał tej drużyny, to jest ona predysponowana do tego, żeby walczyć o najwyższe laury. W fazie grupowej wysoką formę zasygnalizował m.in. Bruno Fernandes. Wciąż w ataku nie zawodzi Cristiano Ronaldo, a nad defensywą czuwa Ruben Dias. To drużyna, która jest mieszanką rutyny z młodością. Na pewno Portugalię trzeba rozpatrywać w kontekście głównego faworyta do tytułu.

Korea Południowa rzutem na taśmę

Korea Południowa swój awans do 1/8 finału przypieczętowała dopiero w doliczonym czasie gry spotkania z Portugalią. Co godne podkreślenia, podopieczni Paulo Bento pomimo tego, że przegrywali 0:1 zdołali odwrócić losy meczu. Wynik w konfrontacji Urugwaj – Ghana sprzyjał im na tyle, że posiadając tyle samo punktów, co Urusi, zdołali awansować do fazy pucharowej. Wszystko za sprawą lepszego bilansu bramkowego.

Koreańczycy na Mundialu zaprezentowali nie tylko wolę walki, ale też ciekawy futbol. To ekipa, która jest trudnym rywalem ze względu na umiejętność przeprowadzania kontrataków. Właśnie w ten sposób Korea Południowa zdobyła bramkę z Portugalią na wagę awansu do 1/8 finału.

Minimalistyczny Urugwaj

Urugwaj na pewno zawiódł w dwóch pierwszych spotkaniach. W konfrontacji z Koreą Południową i Portugalią Urusi nie zdołali zdobyć choćby bramki. A w końcu posiadają takich piłkarzy jak Darwin Nunez, Luis Suarez, Edinson Cavani czy Federico Valverde. Taktyka Diego Alonso była nastawiona jednak na destrukcje, co koniec końców okazało się błędem. W ostatnim meczu Urugwaj zdobył dwa gole przeciwko Ghanie. Wówczas z placu gry zeszli Nunez i Suarez. Po bramce Korei Południowej Urugwaj potrzebował trafienia, a tymczasem na boisku zabrakło najlepszych strzelców. W tym przypadku kunktatorstwo obróciło się przeciwko Urugwajowi.

Ghana z jednym zwycięstwem

Ghańczycy w trzeciej serii gier również mogli marzyć o awansie. Gdyby pokonali Urugwaj, to oni cieszyliby się z gry w ⅛ finału. Urusi jednak okazali się lepsi, a Ghana wraca do domu z dorobkiem 3 punktów. Reprezentacja ta pokonała Koreę Południową 3:2.

Z kim w 1/8 finału?

Zwycięzca grupy H, czyli Portugalia zagra z drugim zespołem z grupy G – Szwajcarią. Spotkanie to jest zaplanowane na 6 grudnia (godzina 20:00). Z kolei Korea Południowa zmierzy się z jednym z faworytów Mistrzostw Świata, Brazylią. Mecz ten odbędzie się 5 grudnia również o 20:00 czasu polskiego.