Wyniki i komentarz

Podsumowanie Grupy B

Może nie najsilniejsza, ale wyjątkowo ciekawa – tak charakteryzowano Grupę B. I trzeba przyznać, że rywalizacja w tej stawce na Mistrzostwach Świata w Katarze nie zawiodła oczekiwań kibiców.

Grupa B na Mundialu 2022 – Podsumowanie wyników

Wiemy już dzisiaj, że w Grupie B doszło do pewnej niespodzianki. Owszem, pierwsze miejsce zajęła Anglia, więc w tym przypadku wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami. Jednak awans z drugiego miejsca przypadł reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Jeszcze przed startem Mistrzostw Świata w piłce nożnej typowano, że to Walia ma większe szanse, ale finalnie podopieczni Roberta Page’a zajęli… ostatnie miejsce w Grupie B.

Tak prezentuje się tabela Grupy B na koniec rywalizacji. Awans uzyskały Anglia i Stany Zjednoczone:

Miejsce i reprezentacjaLiczba punktów
1. Anglia7
2. Stany Zjednoczone5
3. Iran3
4. Walia1

Anglia z awansem z pierwszego miejsca

Nie można powiedzieć, że Anglicy zachwycili. Synowie Albionu zapewne chcieli wyjść z tej grupy z kompletem punktów, ale siedem oczek to też dobry wynik. Zwłaszcza, że reprezentacja Anglii na inaugurację rozbiła aż 6:2 Iran. Owszem, na początku kwestionowano siłę tego rywala, ale Irańczycy pokazali, że wcale nie są takimi chłopcami do bicia, jakby mógł sugerować wynik meczu z Anglią. W drugiej kolejce Anglia podzieliła się punktami ze Stanami Zjednoczonymi. Gareth Southgate musiał zmierzyć się z krytyką po bezbramkowym remisie, ale w ostatniej kolejce Synowie Albionu odpowiedzieli wygraną 3:0 nad Walią i przypieczętowali awans z pierwszego miejsca.

Warto odnotować, że pierwszego gola dla Anglików na tych Mistrzostwach Świata zdobył Jude Bellingham. 19-latek stał się drugim w historii najmłodszym strzelcem Synów Albionu na Mundialach. Młodszy był tylko legendarny Michael Owen.

Sporym zaskoczeniem jest za to fakt, że ani jednego gola w fazie grupowej nie zdobył Harry Kane. Król strzelców Mistrzostw Świata 2018 z Rosji był typowany jako jeden z głównych kandydatów do ponownego założenia korony, a tymczasem sprawy potoczyły się zupełnie odmiennie. Co prawda Harry Kane ma już w Katarze trzy asysty, a więc spory wkład w zdobywane przez Anglię gole, ale nie ukrywajmy, sam też chciałby coś wpakować do sieci. Może uda się to już w następnym meczu, kiedy Anglicy o ćwierćfinał zagrają przeciwko Senegalowi?

Soccer podbije Stany Zjednoczone?

Soccer, a więc piłka nożna po amerykańsku już podbija kraj Jankesów. Sukces na Mistrzostwach Świata w Katarze może jeszcze wzmocnić to zjawisko. Zwłaszcza, że Amerykanie awansowali z grupy i każdy rozpływa się w pochwałach nad ich grą. Jankesi grają odważnie, kombinacyjnie, a przede wszystkim ofensywnie. Do końca musieli się jednak bić o wyjście z grupy B. Zączeli od remisów z Walią (1:1) i Anglią (0:0). Jasne stało się, że decydujący będzie ostatni mecz z Iranem. Stany Zjednoczone wygrały 1:0 i awansowały. Jedynego gola zdobył Pulisic, który wykończył dogranie Desta po świetnej akcji na pełnej szybkości.

Amerykańscy kibice marzą, żeby obecna generacja nawiązała do największych sukcesów tej reprezentacji na Mistrzostwach Świata, którymi są brązowy medal w 1930 roku oraz ćwierćfinał w 2002 roku. Może to być jednak trudne, bowiem w 1/8 finału Mundialu czeka na nich rozpędzona Holandia.

Iran i Walia mają prawo czuć rozczarowane

Bardzo pomylili się wszyscy, którzy skreślili reprezentację Iranu po inauguracyjnej porażce 2:6 z Anglikami. Irańczycy pokazali ząb i dość ciekawy styl gry. Zaowocowało to sensacyjnym pokonaniem Walii 2:0 i walką do samego końca o awans z grupy, który wyrwali im Amerykanie. Iran nie ma się jednak czego wstydzić. Podobnie, jak piłkarze tej reprezentacji, którzy zademonstrowali swoją krytykę wobec działań tamtejszych władz, nie odśpiewując hymnu narodowego.

Walia była typowana do awansu z grupy, a zawiodła, może nie na całej linii, ale bardzo mocno. Gareth Bale nie pomógł swojej reprezentacji, która zakończyła Mundial tylko z jednym punktem i jedną bramką, zdobytą przez Bale’a z rzutu karnego. To zdecydowanie za mało, żeby myśleć o 1/8 finału. Zwłaszcza, że dziurawa jak szwajcarski ser defensywa reprezentacji Walii “przyjęłą” aż sześć bramek.

Grupa B – wyniki wszystkich meczów

Wyniki meczów w Grupie B
Anglia – Iran 6:2
Stany Zjednoczone – Walia 1:1
Walia – Iran 0:2
Anglia – Stany Zjednoczone 0:0
Walia – Anglia 0:3
Iran – Stany Zjednoczone 0:1

Z kim zagra Anglia i Stany Zjednoczone w 1/8 finału Mundialu 2022?

Anglicy zagrają z drugą reprezentacją Grupy A, a więc Senegalem. Stany Zjednoczone czeka ciężka przeprawa ze zwyciezcą Grupy A, reprezentacją Holandii.