Wyniki i wnioski

Podsumowanie Grupy A

Każde Mistrzostwa Świata w piłce nożnej piszą nową historię i nieraz zdarzają się w niej takie niespodzianki, o których nikt nawet nie myślał. Czy Grupa A była ich częścią? Sprawdź wyniki i krótkie podsumowanie.

Grupa A na Mundialu 2022 – podsumowanie rywalizacji

Od początku Mistrzostw Świata jasne było, że Grupa A ma zdecydowanego faworyta, a więc reprezentację Holandii. Sporo szans dawano również Senegalczykom, choć te nieco stopniały w oczach ekspertów, kiedy okazało się, że Sadio Mane nie jedzie na Mundial 2022. Ekwador był opisywany jako reprezentacja, która może sprawić niespodziankę, a Katar aż do rozpoczęcia Mistrzostw Świata pozostawał wielką niewiadomą.

Rywalizacja w Grupie A wielce nie zaskoczyła. Zwłaszcza, kiedy spojrzymy, jak wygląda końcowa kolejność w tej grupie:

Miejsce i reprezentacjaLiczba punktów
1. Holandia7
2. Senegal6
3. Ekwador4
4. Katar0

Awans uzyskały dwie najlepsze reprezentacje, a więc Holandia i Senegal. Można rzec, że tym razem sprawdziły się przypuszczenia ekspertów. Jednak nie do końca wszystko było takie jasne.

Holendrzy z pewnym awansem

Owszem, Holandia na otwarcie Mundialu pokonała Senegal (2:0), czym potwierdziła chęć wygrania grupy. W drugiej kolejce Oranje dość niespodziewanie zremisowali z Ekwadorem (1:1), ale w ostatnim meczu pewnie 2:0 pokonali Katar. Śmiało można stwierdzić, że Pomarańczowi mieli przebieg zdarzeń pod kontrolą. Zwłaszcza, że dobrą formą błysnął Davy Klaassen. 29-letni gracz Ajaksu Amsterdam zanotował bramkę lub asystę w każdym meczu fazy grupowej.

Jeżeli Klaassen utrzyma taką dyspozycję, to Holendrzy mogą mierzyć na Mundialu naprawdę wysoko. Zwłaszcza, że w 1/8 finału zagrają ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie znów będą faworytami do zwycięstwa.

Senegal zapewnił sobie awans w ostatnich 20 minutach

Kibice z dużą niecierpliwością czekali na mecz Ekwadoru z Senegalem w ostatniej kolejce Grupy A. I spotkanie nie zawiodło. Przed pierwszym gwizdkiem, w lepszej sytuacji wyjściowej byli Ekwadorczycy, którzy po wygranej nad Katarem i remisie z Holandią, mieli w dorobku 4 punkty. Senegal miał oczko mniej i jasne stało się, że przy korzystnym wyniku Holendrów, musi ograć Ekwador.

Wszystko zaczęło się dobrze dla Senegalu, bowiem w 44. minucie wynik meczu otworzył Sarr. Jednak w drugiej połowie, a konkretnie w 67. minucie wyrównał Caicedo. Ekwadorczycy nie nacieszyli się jednak długo, bowiem już trzy minuty później na listę strzelców wpisał się Koulibaly. Mecz trzymał w napięciu do samego końca, ale wynik nie uległ już zmianie. Senegal pokazał, że nawet bez swojego największego żądła, czyli Sadio Mane, jest w stanie osiągać sukcesy. Takim śmiało można nazwać awans z grupy. Poprzeczka wędruje jednak wyżej, bowiem Senegal w 1/8 finału zmierzy się z Anglikami.

Katar nie sprawił niespodzianki

Przed Mundialem sporo mówiło się o tym, że Katar miał kupić zwycięstwo w meczu przeciwko Ekwadorowi. Plotki te nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości, bowiem Katar przegrał na inaugurację z Ekwadorem po bardzo jednostronnym meczu. W kolejnych rundach było niewiele lepiej – porażki z Holandią i Ekwadorem sprawiły, że Katarczycy nie zdobyli nawet jednego punktu. To jeden ze słabszych występów gospodarza w historii Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Marnym pocieszeniem może być fakt, że Katarczycy nie zakończyli Mundialu z zerowym dorobkiem bramkowym. Jedynego gola, trafionego w meczu przeciwko Senegalowi, zaliczył Mohammed Muntari. Marne to jednak pocieszenie, kiedy finalnie ich bilans bramkowy wyniósł 1:7.

Ekwador – Senegal 1:2

Z kim zagra Holandia i Senegal w 1/8 finału Mundialu 2022?

Holandia zmierzy się z drugą reprezentacją Grupy B, a więc ze Stanami Zjednoczonymi. Senegalczyków czeka mecz z Anglią, która wygrała rywalizację w Grupie B.