Czy to się uda?

Nowy etap w walce z nielegalnym hazardem

Skuteczna walka z nielegalnym hazardem wciąż pozostaje w sferze marzeń urzędników ministerialnych oraz legalnych operatorów. I choć faktycznie, z roku na rok szara strefa się kurczy, to wciąż stanowi blisko 18% całkowitego udziału w rynku. Jak położyć temu kres?

Minister Finansów chce skuteczniejszej walki z nielegalnym hazardem

Już od dość długiego czasu wiele osób apelowało do Ministra Finansów o rozpoczęcie działań, mających na celu ograniczenie bądź całkowite wyeliminowanie z rynku nielegalnych operatorów hazardowych. W najmocniejsze tony uderzało między innymi Stowarzyszenie „Graj Legalnie”, które na konkretnych przykładach pokazywało, że podejmowane do tej pory działania oraz obowiązująca ustawa hazardowa nie rozwiązują należycie problemu nielegalnego hazardu.

Jedną z sugestii, skierowanych do Ministra Finanśów było powołanie regulatora rynku hazardowego, na wzór Wielkiej Brytanii czy Malty. Resort nie zdecydował się jednak na taki krok, ale na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, które ma na celu jeszcze skuteczniejszą walkę z nielegalnym hazardem. Czy to się uda i czego konkretnie dotyczy wspomniane rozporządzenie?

Otóż w zgodzie z treścią projektu rozporządzenia, organem odpowiedzialnym za prowadzenie Rejestru Domen Służących Do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie Z Ustawą O Grach Hazardowych, ma być Naczelnik Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Czym jest wspomniany Rejestr? To lista domen, które oferują nielegalny hazard. Wszyscy dostawcy internetu w Polsce mają obowiązek blokować do nich dostęp. „Nieodpłatnego uniemożliwienia dostępu do stron internetowych (…) nie później niż w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu do Rejestru” – tak dokładnie stanowi ustawa hazardowa.

W projekcie rozporządzenia Ministra Finansów znajdujemy informacje, że Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu ma odpowiadać za wpisy, zmiany i wykreślanie domen z wspomnianego Rejestru. Jednym słowem, ma prowadzić wszystkie sprawy, które do tej pory, częściowo spoczywały na barkach resortu finansów.

„Wyznaczenie Naczelnika Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu do prowadzenia wyszczególnionych powyżej spraw wpisane jest w działania uwzględniające konieczność zapewnienia sprawnego i efektywnego wykonywania zadań zwalczania szarej strefy w obszarze gier hazardowych online” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Czy zamierzony przez Ministerstwo Finansów efekt zostanie osiągnięty? Cóż, rejestr domen zakazanych (tak jest nazywany potocznie) powstał w lipcu 2017 roku. I choć trafiło do niego już ponad 23 tysiąće różnych domen, to trudno nie odnieść wrażenia, że do tej pory wszystko wyglądało, jak zabawa w kotka i myszkę. Urzędnicy blokowali domenę kasyna xyz, a po chwili kasyno wracało pod adresem xyz1, później xyz2 i tak dalej. Czy przekazanie wszystkich kompetencji związanych z rejestrem do Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego coś zmieni? Poza przyspieszeniem dodawania stron do rejestru, ciężko spodziewać się jakiegokolwiek przełomu. Chcielibyśmy się jednak pozytywnie zaskoczyć…