Symbol rewolucji francuskiej

Maskotka Igrzysk Olimpijskich 2024 wybrana!

Choć większość sympatyków sportu żyje obecnie przygotowaniami do mistrzostw świata w piłce nożnej, to na pewno pamiętają o Igrzyskach Olimpijskich oraz Paraolimpijskich, które za niespełna dwa lata odbędą się w Paryżu. W związku z tą imprezą oficjalnie ogłoszono maskotki, które będą towarzyszyć sportowcom we Francji w 2024 roku.

Czapki frygijskie – Frygijki

Na oficjalne maskotki Igrzysk Olimpijskich i Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu wybrano czapki frygijskie. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji, więc zmagania w Paryżu będą się charakterystycznie wyróżniać. Popularne Frygijki mają łączyć w sobie trzy motywy:

  • złoty medal;
  • płomień olimpijski;
  • twarz Marianne;

Ten ostatni jest nieoficjalnym symbolem narodowym powstałej Republiki Francuskiej, więc jest silnie związany z historią kraju gospodarza. Czapka nawiązuje do rewolucji francuskiej, a zatem wyzwolenia Francji. Jest to symbol wolności całego narodu i Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił go wykorzystać przy promocji Igrzysk. Według organizatorów będzie to “rewolucja poprzez sport” ponieważ czapki frygijskie znalazły swoje trwałe miejsce w lokalnej kulturze.

Igrzyska potrzebowały francuskiego akcentu i teraz taki mają. Frygijki mają uczynić imprezę wyjątkową i sprawić, że stanie się ona od razu rozpoznawalna. Przewodniczący komisji koordynacyjnej Pierre-Olivier Beckers-Vieujant stwierdził:

Wierzę, że ten innowacyjny projekt szybko zyska popularność na całym świecie i będzie wspaniałą wizytówką igrzysk.

Nowe maskotki, jakimi są czapki frygijskie mają odegrać szczególną rolę w czasie Igrzysk Olimpijskich i Igrzysk Paraolimpijskich 2024 w Paryżu. Ich zadaniem będzie pokazanie wszystkim, że sport może bardzo dużo zmienić i powinien być traktowany priorytetowo. Celem “Frygijek” jest zintegorwanie sportu z życiem codziennym, a także zwrócenie uwagi na różnorodność dyscyplin sportowych. Mają również zachęcić odbiorców do czynnego uczestnictwa w Igrzyskach – poprzez uprawianie sportu lub kibicowanie najlepszym sportowcom.

Symbol wolności symbolem Igrzysk Olimpijskich

Dowiedzieliśmy się, że maskotki Igrzysk są symbolem wolności. Czapki frygijskie są przedstawione zarówno w wersji olimpijskiej, jak i paraolimpijskiej. Mamy tu do czynienia z rzeczą historycznym, ponieważ pierwszy raz są one jednakowe dla obydwu imprez. Maskotka Igrzysk Paraolimpijskich ma zauważalną niepełnosprawność, przez co ma promować integrację w sporcie. Tak przynajmniej twierdzi Tony Estangueta, który był trzykrotnym mistrzem olimpijskim w kajakarstwie.

Jeśli zaś chcemy zagłębić się w symbolikę czapek frygijskich, trzeba cofnąć się do czasów Wielkiego Imperium Rzymskiego. Nazwa pochodzi od krainy “Frygia”, znajdującej się na terenie dzisiejszej Turcji. Same czapki otrzymywali zaś niewolnicy, którzy mieli zostać wyzwoleni. We Francji kojarzona jest zaś z Marianne, czyli wojowniczką z końcówki XVIII wieku, prowadzącą ludzi podczas rewolucji francuskiej. Wizerunek kobiety w charakterystycznej czapce był wykorzystywany w urzędach, na znaczkach pocztowych itp.

Frygijki, czyli czerwone nakrycia głowy, symbolizują zatem wolność i to one będą nam umilać Igrzyska 2024. To jednak nie koniec nawiązań historycznych, ponieważ sporą rolę odegrał tu również ruch Art Deco. Jego szczyt przypadł na czas pierwszych igrzysk zorganizowanych w Paryżu, więc można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Przewodniczący MKOl podsumował wybór czapek frygijskich na oficjalne maskotki paryskiej imprezy: 

Zależało  nam, aby stworzyć maskotki, które ucieleśniałyby naszą wizję i byłyby w stanie podzielić się nią z Francuzami i światem. Zamiast zwierzęcia zdecydowaliśmy się czapkę frygijską, która jest symbolem wolności. Frygijka jest bardzo ważna dla każdego Francuza – pojawia się na naszych znaczkach i frontonach ratuszy, reprezentuje również francuską tożsamość i ducha.

Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Twórcy maskotek igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich chętnie objaśnili symbolikę obydwu postaci. Na pierwszy rzut oka można tego nie zauważyć, ale maskotki są dwie, ponieważ obie odzwierciedlają sportowców dwóch różnych imprez. Latem 2024 roku będą nam towarzyszyć niemal codziennie, więc warto się z nimi lepiej zaznajomić. Frygijki mają zachęcać do sportu w różnej postaci i organizatorzy chcą, by były nieodłącznym elementem społeczeństwa podczas francuskich igrzysk.

Pierwsza frygijka jest tą olimpijską. Według komitetu to doskonały taktyk z analitycznym umysłem. Jej urok ma inspirować odbiorców do codziennej styczności ze sportem. Druga za to będzie widoczna w trakcie zmagań paraolimpijskich. Ma być nieustraszoną i zawsze gotową do akcji postacią, która zainspiruje osoby z niepełnosprawnością do sportu. Jej stalowa proteza ma podkreślać trudności i przedstawić inną perspektywę kibicom.

Kiedy odbędą się Igrzyska 2024?

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu odbędą się na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku. Z kolei igrzyska paraolimpijskie są zaplanowane na kolejny miesiąc. Poniżej prezentujemy dokładne daty w których rywalizować będą sportowcy w stolicy Francji:

  • Igrzyska Olimpijskie – 26/07 2024 – 11/08 2024
  • Igrzyska Paraolimpijskie 28/08 2024 – 08/09 2024

Czekamy z niecierpliwością na kolejną wielką imprezę w świecie sportu!