Wyjaśniamy

Kiedy kasują się żółte kartki na Mundialu?

Taki artykuł musi powstać przy okazji każdego wielkiego turnieju. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy kasują się żółte kartki na Mundialu, to nie mogłeś lepiej trafić! Poniżej znajdziesz informacje co do wykluczeń podczas MŚ.

Kiedy kasują się żółte kartki na Mundialu i za co można je dostać?

Żółte kartki są już nierozłącznym elementem piłki nożnej, więc na Mistrzostwach Świata 2022 na pewno też ich nie zabraknie. Czasami zawodnicy dają ponieść się emocjom, a niekiedy muszą ratować się taktycznymi faulami. Sędziowie wtedy są zobowiązani do karania piłkarzy kartkami, najczęściej żółtymi. Oczywiście obrońcy są bardziej narażeni na zbieranie napomnień, ale graczom z formacji ofensywnych również zdarza się trafiać do notesu arbitra.

Drużynom może się nazbierać kartek w ciągu całego turnieju, a warto pamiętać, że jeśli jednemu zawodnikowi przytrafi się to kilkukrotnie – nawet w osobnych meczach – poskutkuje to zawieszeniem w następnym spotkaniu. No chyba, że kartki zdążą się wykasować, bo mistrzostwa świata przewidują też taki scenariusz. Zatem, kiedy kasują się kartki na Mundialu 2022? Władze FIFA zdecydowały, że unieważniają je przed meczami półfinałowymi.

Jak długo jest ważna żółta kartka na Mundialu?

Kiedy zawodnik dostanie żółtą kartkę w meczu, musi się pilnować przed otrzymaniem drugiej. To będzie bowiem dla niego oznaczało zawieszenie w kolejnym spotkaniu, a nieobecność w meczu najważniejszej imprezy piłkarskiej na pewno nie jest niczym przyjemnym. Ponadto osłabia drużynę, a to może w efekcie wpłynąć na końcowy wynik danej reprezentacji. Aż do starć w ćwierćfinałach piłkarze mogą dostać maksymalnie jedną kartkę, bo druga oznaczać będzie dla nich pauzę.

Odpowiadając więc na powyższe pytanie – żółta kartka może być nawet ważna przez trzy spotkania. Jeśli np. Robert Lewandowski dostanie napomnienie w pierwszym meczu fazy grupowej, będzie mu ona ciążyć przez pozostałe dwa spotkania w grupie, a także kolejne w ewentualnej fazie pucharowej. Dopiero gdy otrzyma kolejną w ćwierćfinale, nie będzie się musiał nią przejmować, bo po awansie Polski do półfinału zebrane przez niego kartki stracą swoją ważność.

Przykład dość ekstremalny i raczej mało realny, ale chyba dobrze obrazuje na czym polega skasowanie żółtych kartek. FIFA zmieniła koncept z wymazaniem napomnień po fazie grupowej, aby do najważniejszych starć mistrzostw świata zespoły mogły przystąpić w najmocniejszych możliwych składach.

Za co żółta kartka na Mundialu?

Piłka nożna bywa twardą grą, pełną ostrych wejść, więc kartki i wykluczenia muszą się zdarzać. Zawodnicy często i tak pytają sędziego “za co zółta kartka?” i choć wiedzą, że przewinili, często udają zaskoczonych decyzją arbitrów. Możemy więc sobie wymienić najczęstsze przyczyny sytuacji, które są karane napomnieniem.

  • nadmierna ostrość przy próbie odbioru piłki,
  • zagranie ręką,
  • celowe trzymanie przeciwnika za koszulkę,
  • faul taktyczny,
  • gra na czas,
  • duża liczba fauli,
  • dyskusje z arbitrem,
  • niesportowe zachowanie

Zawodnik, który otrzyma żółtą kartkę stąpa już po cienkim lodzie. Następna w tym samym meczu, skutkuje wyrzuceniem z boiska. Żółty kartonik dla tego samego gracza w kolejnej grze (o ile to nie ćwierćfinał), oznaczać będzie zawieszenie na następny mecz.

Zakłady na żółte kartki i obstawianie meczy Mistrzostw Świata

Wyjaśniliśmy kwestię kartek na mundialu 2022 i to, za co piłkarze mogą je dostawać. Mając to na uwadze, można rozważyć zakłady na żółte kartki. W naszym poradniku obejmującym zakłady na Mundial w Katarze znajdziesz propozycje typów z różnych dziedzin, niekoniecznie dotyczących wyników meczów. Jedną z nich są właśnie typy na żółte kartki. Czasami typerzy lubią obstawiać tego rodzaju zdarzenia na żywo, ponieważ obserwując boiskowe wydarzenia, łatwiej wychwycić intensywność meczu, a także to, na jak wiele pozwala w danym spotkaniu sędzia zawodów.

Kiedy wiesz, że w jednej drużynie jest kilku zawodników zagrożonych zawieszeniem, możesz to wykorzystać przy zakładach na mistrzostwa świata. Prawdopodobnie w takiej sytuacji piłkarze będą ostrożniejsi i postarają się grać tak, aby uniknąć absencji w kolejnych meczach. Podczas mundialu przecież każde spotkanie jest bardzo ważne i zawodnicy chcą grać jak najwięcej. Trudno im się dziwić, więc warto mieć to na uwadze przy obstawianiu MŚ 2022.