Przewodnik po kursach bukmacherskich

Jak działają kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie to dla Ciebie zagadka? Nie wiesz, co tak naprawdę wnoszą do gry? Już niedługo. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o kursach bukmacherskich i jakie profity może przynieść ich znajomość.

Czym są kursy bukmacherskie?

Jak w każdej grze, najważniejsze są zasady. Zanim zaczniesz turę chińczyka, czy monopolu, uważnie zapoznajesz się z regułami gry, aby później móc odpowiednio zaplanować strategię, prawda? To w głównej mierze może pozwolić Ci dojść do zwycięstwa. Podobnie jest w przypadku zakładów bukmacherskich. Zanim zaczniesz próbować swoich sił w świecie typerów, warto zaznajomić się z ogólnie przyjętymi praktykami i dopełnić swoją wiedzę chociażby ze znajomości kursów bukmacherskich. Zapewne słyszałeś to pojęcie milion razy i zdajesz sobie sprawę, że bez tych magicznych cyferek Twoja wygrana nie byłaby możliwa. Czym więc są te liczby przy zakładzie i po co są wyznaczane? 

Najprościej rzecz ujmując, kursy bukmacherskie to nic innego jak szanse danego spotkania, wyznaczane przez bukmachera. Oznacza to, że trader, który jest odpowiedzialny za konkretne przeliczenia, szacuje prawdopodobieństwo wygranej, przegranej, remisu, czy np. tego, kto pierwszy strzeli bramkę. Czyli po prostu wyznacza szansę wejścia danego zakładu! 

Czy taka informacja może być przydatna dla gracza? Oczywiście! Jeśli tylko wiesz jak ją wykorzystać w swoim typowaniu. Jeśli nie masz pojęcia jak to zrobić, bez obaw, od tego tu jesteśmy! Zaraz sprzedamy Ci kilka najważniejszych informacji w tym temacie i kursy bukmacherskie nie będą dla Ciebie żadną tajemnicą.  Dzięki temu będziesz mógł stać się mistrzem zakładów!  Do dzieła!

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Jeśli chcesz na poważnie zacząć obstawiać zakłady bukmacherskie i znacznie zwiększyć swoją szansę na wygraną, musisz wiedzieć tyle, ile tylko się da. To nie przelewki. Tylko osoby, które skrupulatnie podchodzą do tematu, osiągają wyniki. Nawet jeśli matematyka nie jest Twoją mocną stroną, bez problemu zrozumiesz co kryje się pod nazwą: “kursy bukmacherskie” i jak znajomość tych cyferek może podnieść jakość i poziom Twojej gry. Co musisz wiedzieć? Przede wszystkim znać dobrze kategorię, w której typujesz, skład drużyn, zawodników, ich historię gry, przebyte kontuzje, czy statystyki meczów. Podstawą są też kursy bukmacherskie proponowane przez bukmacherów. To jeden z najważniejszych elementów, więc nie zaszkodzi podszkolić się w tym temacie. A czym tak naprawdę jest kurs bukmacherski? Zacznijmy od  wyjaśniania pojęcia “szansy”, które silnie związane jest z tym pojęciem. Szansa to tak naprawdę prawdopodobieństwo tego, że dane zdarzenie będzie mieć miejsce. Wyraża się je najczęściej w procentach.

W branży bukmacherskiej kursy bukmacherskie dzieli się na kilka rodzajów: dziesiętne, ułamkowe lub amerykańskie. Czym się od siebie różnią i jak mogą Ci pomóc w typowaniu?

Kursy dziesiętne

Dziesiętny przelicznik kursów bukmacherskich to nic innego jak inny sposób przedstawiania prawdopodobieństwa. Zamiast w procentach, wyraża się go w liczbach dziesiętnych. Np. zamiast powiedzieć, że prawdopodobieństwo pojawienia się jakiegoś zdarzenia wynosi załóżmy 64%, to zamienia się to na liczbę i w tym przypadku kurs wyniósłby 1.56.O wyliczaniu prawdopodobieństwa z kursów, piszemy odrobinę dalej. 

Kurs dziesiętny powie Ci jednak nie tylko, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia, na które chcesz postawić, ale także ile na tym zarobisz! Dla przykładu: jeśli postawisz 10 zł na jakieś wydarzenie, którego kurs wynosi 6.00, to Twój zwrot wyniesie 60 zł i tym samym zysk 50 zł. Jak? Zysk to różnica między zwrotem i stawką.  W tym przypadku postawiłeś 10 zł, wygrałeś zakład, więc łącznie zwrócono Ci 60 zł (kurs 6.00 pomnożony przez stawkę 10 zł). Jeśli od 60 zł wygranej odejmiesz 10 zł postawionej stawki, to wychodzi 50 zł czystego (prawdziwego) zysku. Wszystko jasne?

Kursy ułamkowe

To kolejny sposób wyrażania szansy wystąpienia danego wydarzenia. Pamiętasz ułamki z lekcji matematyki? To dokładnie to samo! Ten rodzaj przedstawiania szansy upodobali sobie przede wszystkim Anglicy. Zatem kurs w systemie dziesiętnym możesz przedstawić też w systemie ułamkowym i wynosi np. 3/2 Co to oznacza? Że aby wygrać 20 zł, musisz postawić 30 zł. zs

Kursy amerykańskie

Ten rodzaj kursów jest dla niektórych nieco zagmatwany, ale spokojnie, postaramy się Ci wszystko wyjaśnić. Pierwsza ważna rzecz jest taka, że te kursy są widoczne jako dodatnie lub ujemne. Np. -150, albo +150. O co chodzi z tymi plusami i minusami? Znak przed liczbą pokazuje Ci ile pieniędzy należy postawić, aby zysk wyniósł 100zł, albo jaki będzie Twój zysk jak postawisz 100 zł.

Kursy amerykańskie mogą być niezrozumiałe dla kogoś, kto nie jest przyzwyczajony do takiego rodzaju kursów. I teraz pojawia się pytanie jak rozróżnić kiedy mowa o zysku na poziomie 100 zł, a kiedy chodzi o postawienie 100 zł? To proste, jeśli zapamiętasz jedną zasadę. 

 • Ujemy kurs mówi o tym, ile musisz postawić, aby zgarnąć 100 zł. Np. jeśli kurs na drużynę to -150, to musisz postawić 150 zł, by wygrać 100zł
 • Dodatni kurs mówi o tym, że zyskasz 150 zł, jeśli postawisz 100 zł

Kalkulator kursów bukmacherskich

Jeśli chcesz grać nieco poważniej i typować różne wydarzenia, a nie tylko wygranego, przyda Ci się pomoc.. I to nie jest tak, że nie wierzymy w Twoje umiejętności matematyczne, tylko uważamy, że warto brać każdą deskę ratunku,, jaka tylko jest dostępna. Tak się składa, że możesz obliczyć swoje kursy na kuponie przy użyciu sprytnego programu jakim jest kalkulator kursów bukmacherskich. Dzięki temu dowiesz się, za ile musisz zagrać, aby zgarnąć odpowiednią ilość kasy. Przydaje się to zwłaszcza w kuponach AKO. Co więcej, łatwo przyjdzie Ci porównanie kursów bukmacherskich u każdego z buków, a dodatkowo przelicznik kursów bukmacherskich nie będzie stanowił dla Ciebie wyzwania. No i jeśli pojedziesz za granicę i spotkasz tam inny typ kursów niż u nas, już wiesz gdzie i jak przeliczyć Twoje szanse na wygraną. A więc dobrze znać takie narzędzie, prawda?

Jak bukmacherzy wyliczają kursy?

Ok, wiesz już co to są te kursy, co można z nich wyczytać i w jaki sposób można je przedstawić, a kalkulator kursów bukmacherskich opanowałeś do perfekcji, prawda? To teraz warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób można obliczyć kurs bukmacherski. 

Wszystko tak naprawdę opiera się na statystykach. Bukmacher analizuje dokładnie poszczególnych zawodników, czy drużyny – ich wygrane, porażki, kontuzje – generalnie zbiera tyle informacji ile tylko zdoła. Wszystkie podpowiedzą mu, jak dobra jest dana drużyna, czy zawodnik. Kiedy zbierze i przestudiuje wszystkie dane, wystawia kursy, które określają szanse danego zawodnika, czy drużyny. Im niższy kurs, tym większe prawdopodobieństwo na wygraną zakładu według buka. Uwaga! Pamiętaj, że kursy mogą ulec zmianie, ale o tym będziemy pisać później.

Jak wyliczyć prawdopodobieństwo?

Pora cofnąć się do lekcji matematyki. Dzięki temu lepiej zrozumiemy ocenianie przez buków szans na wygraną . Tutaj niestety kalkulator kursów bukmacherskich nam się nie przyda, ale zwykły kalkulator już tak. Prawdopodobieństwo to dziedzina, która zajmuje się obliczaniem szans na to, że dane zdarzenie będzie miało miejsce. Często mówi się, że jest to wartość jedynie teoretyczna, ponieważ prawdopodobieństwo wyrzucenia orła przy rzucie monetą wynosi 1:2, ale nie oznacza to przecież, że na 10 rzutów, 5 razy wypadnie orzeł. 

W każdym razie, aby wyliczyć prawdopodobieństwo musimy określić ile jest wszystkich możliwych zdarzeń i ile jest zdarzeń sprzyjających i podzielić jedną wartość przez drugą. I gotowe! 

Jak przeliczyć prawdopodobieństwo na kursy bukmacherskie? – Na przykładzie kursów dziesiętnych

To teraz jak obliczyć kursy bukmacherskie. W tym przypadku kalkulator kursów bukmacherskich będzie zbędny. Do czego w ogóle ma to Ci być potrzebne? Warto umieć szybko przeliczyć sobie w głowie, jaka jest szansa na to, że zakład wejdzie, skoro wiesz ile wynosi jego kurs. A wyliczyć jest prosto. Pomoże Ci wzór matematyczny!

1: kurs dziesiętny = prawdopodobieństwo.

Czujesz się jak w szkole? My trochę też, ale spokojnie, kartkówki z tego nie będzie, a wzór jest super prosty do zapamiętania, prawda? To teraz przykład. Jeśli stawiasz na wydarzenie, które ma kurs 1.50, prawdopodobieństwo zwycięstwa wygląda tak:

1:1.50 = 0.67

Teraz wynik pomnóż przez 100%, żeby było Ci go łatwiej zinterpretować:

0.67 x 100% = 67% 

Wychodzi na to, że szanse na wygraną wynoszą 67%. To dość spore prawdopodobieństwo wygranej, więc można rozważyć ryzyko podjęcia gry. I właśnie dlatego przydaje się wiedza z tego jak obliczyć kursy bukmacherskie. 

Jak bukmacherzy wystawiają kursy?

Kto chciałby poznać tajny sekret i dowiedzieć się jak obliczyć kurs bukmacherski, ręka do góry? Ok, no może nie taki tajny, ale zapewniamy, że poruszymy tutaj kilka niezwykle istotnych kwestii.

Bukmacherzy zatrudniają masę specjalistów, którzy są odpowiedzialni za wyliczenia kursu na konkretne wydarzenie. Aby zrobić to w sposób jak najbardziej poprawny, musisz wziąć pod uwagę całą masę czynników. Co to za zmienne? 

 • Stan drużyny lub gracza – w zależności czego dotyczy zakład.
 • Okoliczności gry – czy gra odbywa się na boisku gospodarzy, czy gości? Czy w drużynie pojawiła się zmiana składu i ktoś gra na zastępstwo, bo “gwiazda” została wycofana przez kontuzję lub czerwoną kartkę?
 • Znaczenie meczu – czy to rozgrywka o wejście do finału, czy mecz towarzyski? Co mogą zyskać, a co stracić grający?
 • Historia z rywalami – przeciwnicy darzą siebie nawzajem sympatią, czy mają jakiś konflikt? A może jeden z graczy przeszedł do drugiej drużyny przed tym konkretnym meczem?
 • Forma drużyny / zawodnika – czy są kontuzje albo powrót po kontuzji? Czy w życiu prywatnym gracza dzieje się coś emocjonującego, co mogłoby mieć wpływ na jakość jego gry?
 • Ogólna statystyka meczów – jak drużyny wyglądają na tle innych. Często wygrywają, czy zaliczają porażki? Lepiej grają na swoim boisku otoczeni większością swoich kibiców, czy kiedy są na wyjeździe?

Takich czynników jest cała masa, ale każdy z nich jest niezwykle istotny i może zaważyć losy i zdecydować o tym, czy Twój kupon wejdzie, czy niestety poczujesz smak porażki. No i jest jeszcze jedna rzecz. Warto pamiętać, że kiedy bukmacher ustala kursy bukmacherskie, uwzględnia w niej też coś takiego jak marżę bukmacherską. To zysk dla buka za to, że wytworzył usługę. W ten sposób zarabia na każdym zakładzie.

Ruchy kursów na wydarzenie, czyli jak działają kursy bukmacherskie w praktyce

Każdy, kto choć raz obstawiał jakiś zakład, zwrócił uwagę, że podczas wydarzenia, na którym był postawiony kupon, kursy bukmacherskie mogą się zmieniać. W jaki sposób? Albo rosną, albo schodzą w dół. Są to tzw. ruchy kursów bukmacherskich. Czemu tak się dzieje? Wszystko spowodowane jest tym, że niektóre czynniki, o których wspominaliśmy wcześniej, zmieniają się bardzo dynamicznie. To z kolei ma wpływ na szanse na zwycięstwo lub porażkę. Właśnie dlatego często buk modyfikuje kursy i dostosowuje je do aktualnej sytuacji. 

Oto przykład jednej z nich. Buk wystawia ofertę 3 miesiące przed wydarzeniem. Kurs jest na wysokim poziomie, ponieważ przez ten czas do wydarzenia wszystko tak naprawdę może się wydarzyć i na ten moment szanse, że zdarzenie zajdzie (np. ta akurat drużyna wygra turniej) są małe. Dodatkowo ma to być zachęta dla potencjalnych graczy. Przez te miesiące kolejni gracze decydują się na obstawienie, zakład robi się coraz bardziej popularny, więc buk decyduje się obniżyć kurs. Dlaczego? Ponieważ im więcej osób obstawia dane wydarzenie, tym większa szansa, że spora liczba osób trafi, więc buk będzie musiał wypłacać sporą sumę pieniędzy, a tego przecież nie chce. Jest to tzw. dynamiczność kursu i dotyczy zarówno oferty przedmeczowej jak i na żywo. Duże znaczenie mają pojawiające się kontuzje i zmiany w drużynie np. jeśli któryś z graczy dostanie czerwona kartę. To znacząco wpływają na wzrost lub spadek kursu, ponieważ grę może zastąpić zawodnik, który celnie trafia bramki, albo taki, który jest najlepszy w obronie.

Pamiętaj, że zmiana kursów dotyczy tych wydarzeń, które są zawarte w ofertach bukmacherskich, a kursy nie mogą się zmienić, jeśli zostały już postawione. Oznacza to, że jeśli zawarłeś już zakład po kursie np. 3.00, a po tygodniu kurs spadł do 1.50, Ty i tak grasz za swój kurs, ponieważ kupon jest już w grze. 

Dlaczego tak ważne jest porównanie kursów bukmacherskich przed postawieniem zakładu

Prawda jest taka, że każdy bukmacher indywidualnie ustala kursy i swoją marżę. W związku z tym zwykle są one nieco inne u różnych bukmacherów. Aby dokonać korzystnych zakładów, powinieneś zawsze porównać oferty i wybrać tę, którą będzie dla Ciebie najlepsza. Co jak co, różnice w kursach może nie są duże, ale jeśli przeliczysz opcję wygranej (kalkulator kursów bukmacherskich może Ci tutaj pomóc), może zrobić się z tego niezła sumka!

Poza tym złotą zasadą typowania jest spokojne i dokładne sprawdzenie najkorzystniejszego rozwiązania. Przecież jak chcesz kupić telewizor, to sprawa wygląda podobnie. Najpierw robisz research w poszukiwaniu tego, który spełni Twoje oczekiwania i potrzeby, a następnie starasz się znaleźć sklep, w którym oferta będzie bardziej korzystna: niższa cena, darmowe raty przez pół roku albo brak zapłaty za VAT. Bukmacherzy robią podobnie i starają się przyciągnąć nowych graczy, obietnicą darmowego zakładu, zakładu bez ryzyka, czy dodatkową kasą. Dlatego nie bój się przebierać w ofertach, bo możesz po prostu zyskać więce.

Gdzie znajdziesz najlepsze kursy bukmacherskie?

Jeśli jesteś typem leniuszka i nie bardzo masz ochotę prześledzić wszystkich legalnych bukmacherów w Polsce w poszukiwaniu najlepszych kursów, nie ma sprawy.Skorzystaj z naszej listy, w której przedstawiamy najlepsze (naszym zdaniem) oferty bukmacherskie. To zbiór najkorzystniejszych kursów na zakłady, więc jeśli szukasz właśnie czegoś takiego, to śmiało zerknij poniżej na nasz osobisty ranking najlepszych kursów! Korzystaj śmiało i nie dziękuj.

 1. Bonus powitalny 600 zł + 100 zł zakład bez ryzyka + 60 zł ekstra
  • 18+ | Obowiązuje regulamin każdej z ofert
  1. depozyt 100% do 100 zł: x2 po 1.91; 2. depozyt 50% do 200 zł: x2 po 1.91; 3. depozyt 50% do 300 zł: x2 po 1.91; ZBR 100 z: bez obrotu! Bonusy 60 zł: x1 po 1.91 Pełen reg
  • Mocny bonus powitalny
  • Potężna oferta zakładów prematch i live
  • Solidna i szybka aplikacja mobilna
  Wykorzystaj w STS kod promocyjny i zgarnij więcej!
  STS to największy bukmacher w Polsce. Nic więc dziwnego, że i ofertę ma rewelacyjną! A jeśli wykorzystasz w STS kod promocyjny, Twój pakiet powitalny wzrośnie!
 2. Bonus 200% do 400 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin i warunki dla każdej oferty
  100% do 400 zł: obrót bonusem x1 na AKO, min. 2 zdarzenia, kurs łączny min. 3.00 Pełen reg
  • Od groma atrakcyjnych promocji
  • Solidne zakłady na esport
  • Transmisje na żywo
  Pakiet na start godny Strongmana
  Teraz w BetFan bonus na start to istna prościzna! Podaj kod promocyjny MAXPROMO i zgarnij 200% do 400 zł!
 3. 30 zł za darmo + 3x bez ryzyka po 100 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Cashback x3 po 100 zł: brak obrotu! 20 zł freebet (FKP): brak obrotu! 10 zł freebet (FKP): brak obrotu! Pełen reg
  • Kod promocyjny daje większy bonus!
  • 10 zł + 3x cashback po 100 zł + 20 zł w pakiecie
  • Zakłady live, virtualki i gry karciane
  Co w Fortunie? Super pakiet powitalny i bogata oferta!
  Fortuna to jedna z najstarszych marek na polskim rynku. Tytuł ten zobowiązuje, więc i za partnerski kod promocyjny Fortuna daje więcej, niż w standardowym pakiecie na start!

FAQ

Jak działają kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie wyrażają prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś wydarzenia, np. zwycięstwa konkretnej drużyny.

Co wyrażają kursy bukmacherskie?

Szansę np. wygrania spotkania przez daną drużynę.

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Im niższy kurs, tym dana drużyna, czy zawodnik jest większym faworytem!

Jak bukmacherzy wyliczają kursy?

Biorą pod uwagę wiele zmiennych czynników, jak statystyki drużyn, przebyte kontuzje, czy okoliczności meczu.