Wyniki badań UKGC

Gwałtowny wzrost odsetek młodych ludzi uzależnionych od hazardu w Wielkiej Brytanii

Portal EGR opublikował najnowsze wyniki badań, w których odnotowano drastyczny wzrost liczby osób uzależnionych od hazardu w Wielkiej Brytanii w wieku 16-24 lata. Chociaż Polskę dzieli od Zjednoczonego Królestwa około 1000 km, to warto przyjrzeć się panującej tam sytuacji, aby zastanowić się nad tym, jak uchronić dzieci i młodzież przed przedwczesną przygodą z hazardem u nas.

Trzykrotny wzrost

Najnowsze dane brytyjskiej Komisji ds. Hazardu (UKGC) pokazują, że wskaźniki uzależnienia od hazardu wśród młodych ludzi w Wielkiej Brytanii wzrósł ponad trzykrotnie w 2022 r. To zatrważające dane, zwłaszcza że brytyjski rząd w ostatnich latach radykalnie działał, by ten odsetek zmniejszyć.

Jak wspomina EGR, wskaźnik problemów z hazardem wśród grupy osób w wieku 16 – 24 lata wynosi obecnie 1,4%, co stanowi wzrost aż o 1% w stosunku do 2021 r. i jest ponad czterokrotnie wyższy niż średnia krajowa wynosząca 0,3%.

Wyniki badań na temat uzależnień od hazardu wśród osób w wieku 16-24 lat

Na tym nie koniec wyników. Portal EGR wspomina, że wskaźnik uczestnictwa w grach hazardowych online wzrósł do najwyższych, jakie do tej pory odnotowano. W ciągu roku do września 2022 prawie jedna trzecia respondentów uczestniczyła w jakiekolwiek formie hazardu online w ciągu ostatnich czterech tygodni. To wzrost o prawie 9% w stosunku do 2018 roku, gdzie wówczas deklaracje był na poziomie 18,4 %.

Badania pokazują też, że loteria nadal stanowi najpopularniejszą formę gry, a także, że z roku na rok wzrasta również częstotliwość obstawiania i hazardu przez klientów. Co więcej, odsetek osób uprawiających hazard częściej, niż dwa razy w tygodniu wzrósł z 20,4% do 22%, wraz ze wzrostem hazardu raz w tygodniu z 28,4% do 30%.

Przeciwdziałania branży hazardowej

Idąc naprzeciw rosnącej tendencji osób uzależnionych od hazardu, operatorzy w Wielkiej Brytanii poczynili w ostatnich miesiącach kroki, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa graczy i zmniejszenie ryzyka uzależnień.  Jak podaje EGR, Flutter wdrożył limit depozytów w wysokości 500 GBP dla osób poniżej 25 roku życia w Wielkiej Brytanii. Czy to pomoże?

Dane są niepokojące i skłaniają do zastanowienia się, co powoduje, że tyle osób tak szybko uzależnia się od hazardu. Nie tak dawno pisaliśmy o innych wynikach badaniach, w których odnotowano wzrost liczby kobiet uprawiających hazard w Wielkiej Brytanii. Takie badania jasno pokazują, że granica między zabawą a uzależnieniem od hazardu jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć.

Pomoc dla osób uzależnionych od hazardu.

Każda osoba uprawiająca hazard ma łatwy dostęp do szeregu form pomocy w walce z uzależnieniem. Bukmacherzy nie tylko proponują tymczasową blokadę konta na czas np. 3 miesięcy, by odseparować się od środowiska hazardu, ale także oferują specjalistyczną pomoc.

Dlatego jeśli potrzebujesz pomocy Ty lub ktoś z Twojego otoczenia, zgłoś się do psychologa lub psychoterapeuty, który specjalizuje się w terapii uzależnień lub skorzystaj z pomocy instytucji i telefonów zaufania, które pomogą Ci w walce z uzależnieniem od hazardu.

  • Telefon zaufania (codziennie od 17:00 do 22:00): 801 889 880
  • Anonimowi Hazardziści: 881 488 990