Kto pojedzie?

Eurowizja 2022 Polska: eliminacje!

Już 19. lutego odbędą się eliminacje, które zadecydują, kogo wyśle Polska na Eurowizję 2022 w Turynie! Wybory tym razem odbędą się w formie koncertu konkursowego. Głosować będą widzowie oraz specjalne jury. Kto pojedzie na Eurowizję?

Eurowizja 2022 “Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!” Czyżby?

Koncert polskich eliminacji do Eurowizji 2022 odbędzie się pod tytułem “Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!”; telewidzowie będą mogli go obejrzeć na antenie TVP2 o godz. 20:00. Zobaczymy w nim 10 uczestników starających się o swoje miejsce na konkursie Eurowizja 2022 w Turynie (w maju), a każdy z nich jest… chcielibyśmy powiedzieć “inny”, ale mamy wrażenie, że każdą z tych piosenek już słyszeliśmy – nie tylko w radiu, ale też na poprzednich konkursach ESC. Czy formuła “kopiuj-wklej” to faktycznie przepis na eurowizyjny hit?

Eurowizja 2022 Polska: eliminacje!

Eurowizja 2022: kandydaci z Polski

Kim są więc kandydaci na reprezentację Polski na ESC 2022? W kolejności alfabetycznej są to:

 • Anna Gąsienica-Byrcyn: “Dokąd”
 • Daria Marcinkowska (aka ‘Diana Marx’): “Paranoia”
 • Emilia Dębska (aka ‘Mila’): “All I Need”
 • Karolina Lizer: “Czysta woda”
 • Karolina Stanisławczyk i Toro Chica: “Move”
 • Krystian Ochman: “River”
 • Kuba Szmajkowski: “Lovesick”
 • Lidia Kopania: “Why Does It Hurt?”
 • Siostry Szlachta: “Drogowskazy”
 • Unmute: “Głośniej niż decybele”

Na liście brakuje nazwisk, które znane byłyby szerszej publiczności, a szczególnie takich, które mają na koncie prawdziwe hity. Nie wszyscy są z tego zadowoleni. Fani Dody uważają na przykład, że ich idolka wystąpi na koncercie jako kandydatka z “dziką kartą”, wygra i szturmem weźmie Eurowizję 2022. Wokalistka co prawda pochwaliła się tym, że wysłała do TVP swoją kandydaturę, nie ma jednak nigdzie oficjalnego potwierdzenia, by jakiekolwiek “dzikie karty” miały mieć 19. lutego miejsce.

Jak wybrana zostanie reprezentacja Polski na Eurowizję?

Zwycięzca koncertu eliminacyjnego ma zostać wyłoniony w wyniku głosowania widzów oraz jurorów: Haliny Frąckowiak, Marka Sierockiego, Krystiana Kuczkowskiego, Marcina Kusego oraz Szymona Orłowskiego. Kto pojedzie na Eurowizję? Bukmacherzy wskazują stanowczo i jednogłośnie na jednego kandydata. Czy będą mieli rację?

Kto pojedzie z Polski na Eurowizję 2022?

Aby sprawdzić, kim są faworyci eliminacji Polski do Eurowizji 2022, porównaliśmy typy bukmacherów, którzy wystawili swoje oferty na obstawianie koncertu preselekcyjnego TVP. Specjaliści od analiz nie mają najmniejszych wątpliwości, że najpewniejszym kandydatem na reprezentację Polski ESC 2022 jest Krystian Ochman z piosenką “River”.

Bukmacher STS ocenia szanse Ochmana na poziomie 1.22 (podobnie BetFan: kurs 1.25), który wyprzedza o kilka długości stawianą na drugim miejscu Marcinkowską (kurs 6.50) oraz plasującą się na trzeciej pozycji Gąsienicę – Byrcyn (kurs 15.00).

Czy Polska wygra Eurowizję 2022?

Optymiści, a przede wszystkim: fani Krystiana Ochmana są zdania, że mamy bardzo duże szanse na wysoka pozycję podczas koncertu finałowego. Takie głosy słychać jednakże każdego roku, a wyniki mamy raczej mierne – ostatni kandydat, który spisał się dobrze na Eurowizji to Michał Szpak (8. miejsce, rok 2016), potem było tylko (znacznie) gorzej. Na bardziej solidne analizy szans Polski na Eurowizji 2022 trzeba będzie poczekać dopóki nie poznamy faktycznego reprezentanta.

Kiedy Eurowizja 2022 w Turynie?

 • Pierwszy półfinał: 10 maja 2022
 • Drugi półfinał 12 maja 2022
 • Finał: 14 maja 2022