Do boju, Polsko! 💪

Polska pierwsza w grupie Euro AMP Futbol!

Czy wiesz, że w Krakowie odbywają się właśnie Mistrzostwa Europy w Amp Futbolu? Nasza reprezentacja radzi sobie dużo lepiej, niż miało to miejsce w lecie podczas Euro 2020. Dowiedz się więcej o tym fascynującym sporcie i sukcesach naszych reprezentantów.

Amp Futbol – o co w tym chodzi?

Amp Football to skrót od Amputee Football, czyli piłki nożnej w wersji rozgrywanej przez osoby po amputacji kończyny. Zawodnicy w polu nie mają nogi, a bramkarze – ręki. Niektórym trudno sobie wyobrazić, jak można uprawiać zawodowo sport przy takich warunkach fizycznych. W końcu sporo osób posiadających wszystkie cztery kończyny nie radzi sobie za dobrze nawet w amatorskiej rywalizacji. Piłkarze Amp Futbolu udowadniają jednak, że wszystko jest możliwe i mimo niepełnej sprawności fizycznej rozgrywają pełne dynamiki, szybkie spotkania, które są niezwykle efektowne i dają kibicom sporo rozrywki.

Mistrzostwa Europy w Amp Futbolu

euro amp futbol

Międzynarodowe turnieje tego sportu nie mają zbyt długiej historii. Odbywające się w tym roku w Krakowie Euro to dopiero trzeci taki konkurs oprócz zawodów w formule Open z 1999 roku, kiedy to zaproszone do udziału zostały również drużyny spoza starego kontynentu.

Od tamtego czasu odbyły się dwa turnieje w Turcji, w 2008 oraz 2017 roku. Na pierwszym oficjalnym Euro zagrało tylko pięć drużyn, natomiast na drugim było ich już aż dwanaście, a Polska zdobyła złoty medal! W tym roku impreza odbywa się w Krakowie. Gra szesnaście reprezentacji, a nasi piłkarze ostrzą sobie zęby na zwycięstwo. W końcu występują w roli gospodarzy, więc chcieliby tym razem zdobyć dla kibiców złoto!

Polska światowym liderem Amp Futbol

Dla kibiców klasycznej piłki nożnej może to być niemały szok, ale w Amp Futbolu nasi zwodnicy dominują światową scenę! Jesteśmy chociażby dwukrotnym zwycięzcą organizowanego w naszym kraju Amp Futbol Cup, do tego reprezentacja zdobywała także srebrne medale na turniejach w Anglii, Irlandii i Hiszpanii.

Oczywiście należy wziąć poprawkę na fakt, że futbol dla zawodników po amputacji jest dużo mniej rozwiniętym sportem niż jego klasyczna wersja. W turniejach bierze zwykle udział po kilka do kilkunastu reprezentacji, co oznacza, że medal jest łatwiejszy do zdobycia. To i tak nie sprawia jednak, że mamy być mniej dumni z naszych zawodników!

Polska na Euro 2021

Tegoroczna impreza odbywa się na obiektach trzech krakowskich klubów: Cracovii, Garbarni i Prądniczanki. Zakończyła się już faza grupowa, w której Polska rywalizowała z Hiszpanią, Izraelem i Ukrainą. Brzmi jak całkiem dobra paka, prawda? I taka jest, ale mimo wszystko naszym piłkarzom udało się zakończyć rywalizację na pierwszym miejscu w grupie! Zdobyliśmy tyle samo punktów co Hiszpanie, ale naszym udało się strzelić ponad dwa razy więcej bramek, co wywindowało nas ponad rywali.

Polacy wygrali 3-0 z Ukrainą na otwarcie turnieju, następnie rozgromili Izrael 8-0 i na koniec fazy grupowej zremisowali 1-1 z Hiszpanią po strzale z rzutu karnego. Fazę pucharową rozpoczniemy od starcia z Francją na stadionie Prądniczanki. Odbędzie się ono 17 września o godzinie 17:00 i oby nasi piłkarze nie zakończyli na nim przygody z turniejem! Pozostałe pary ćwierćfinałowe prezentują się następująco:

  • Hiszpania – Anglia
  • Turcja – Irlandia
  • Rosja – Włochy

Półfinały odbędą się 18 września, a wielki finał dzień później. Wszystkie te kluczowe mecze będą mieć miejsce na stadionie Cracovii. Możliwość gry na tak prestiżowym obiekcie bardzo wiele znaczy dla polskich futbolistów. “W ciągu 10 lat tej dyscypliny w Polsce, to dla nas był to pierwszy taki mecz przy tak licznej publiczności,” powiedział w rozmowie z mediami kapitan drużyny Przemysław Świercz.

Lecimy po puchar!

Czy polskim Amp Futbolistom uda się wygrać z Francją, a następnie przejść przez półfinał i ostatecznie zdobyć złoty medal? Trzymamy za to kciuki! Dyscyplina, w której polscy zawodnicy tak dobrze sobie radzą jest obecnie w trakcie dynamicznego rozwoju i wygląda na to, że naszym piłkarzom może się udać ją zdominować. Oby kibice mieli się z czego cieszyć już za kilka dni na stadionie Cracovii!