...i dlaczego

Co ile lat są organizowane Mistrzostwa Świata w piłce nożnej

Jeśli chcesz wiedzieć, co ile lat są organizowane Mistrzostwa Świata w piłce nożnej – i dlaczego – wyjaśnienia znajdziesz w naszym artykule. Najbliższy Mundial rozpocznie się już w listopadzie i potrwa przez miesiąc.

Co ile lat są organizowane Mistrzostwa Świata w piłce nożnej – i dlaczego akurat tyle?

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to najważniejszy turniej w świecie tej dyscypliny sportowej. By utrzymać jego prestiż, ale też znaleźć czas na inne rozgrywki, takie jak mistrzostwa kontynentów, tradycyjnie Mundial odbywa się co cztery lata. Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) pracuje już jednak nad projektem, którego celem jest organizacja największego piłkarskiego święta co dwa lata.

Czy zawsze jest tyle samo grup na Mundialu?

Od 1986 roku reprezentacje, które wywalczyły awans na Mistrzostwa Świata, początkowo rywalizują w czteroosobowych grupach. Później, dwie najlepsze przechodzą dalej, do fazy pucharowej, gdzie każda porażka kończy się już odpadnięciem z turnieju. Liczba grup nie jest jednak stała. Dość powiedzieć, że na pierwszym Mundialu, w 1930 roku, pojawiło się zaledwie… trzynaście reprezentacji. Podzielono je na cztery grupy (jedna z czterema drużynami, pozostałe z trzema). Dla kontrastu, jeśli nastawiasz się na obstawianie Mistrzostw Świata 2022, musisz wiedzieć, że w Katarze czterozespołowych grup będzie aż osiem. Mało tego, kolejne Mistrzostwa Świata, te w 2026 roku, jako pierwsze w historii będą gościć aż 48 kadr narodowych, co ponownie zwiększy liczbę grup. Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie, a FIFA stale dąży do tego, by w jej turniejach mogło brać udział jak najwięcej reprezentacji z każdego zakątka świata.

Czy Polska zawsze gra na Mistrzostwach Świata w Piłce nożnej?

Wiesz już, jak często są Mistrzostwa Świata. Zdajesz też sobie sprawę, że dzięki marcowym barażom do Kataru wybierze się też reprezentacja Polski. Ale czy Biało-Czerwoni są stałymi bywalcami piłkarskich salonów? Uczciwie będzie odpowiedzieć, że nie. Wyjazd na Bliski Wschód będzie dla Biało-Czerwonych “dopiero” dziewiątym udziałem w najważniejszej piłkarskiej imprezie. Jako, że czeka nas 22. edycja turnieju, jak na dłoni widać, iż Polacy nie brali udział nawet w połowie edycji. Mają jednak na koncie pewne sukcesy. W latach 1974 i 1982 złote pokolenia polskich piłkarzy wywalczyły trzecie miejsca na świecie. Podczas Mistrzostw Świata w Niemczech (1974), Grzegorz Lato został do tego królem strzelców turnieju.

Data i miejsce MundialuOstatnia runda Polaków
2018, Rosjafaza grupowa
2014, Brazylianie zakwalifikowali się
2010, Republika Południowej Afrykinie zakwalifikowali się
2006, Niemcyfaza grupowa
2002, Korea Południowa i Japoniafaza grupowa

Jakie szanse ma Polska na Mundialu w Katarze?

Polska trafiła do niełatwej grupy. Na początek zmierzy się z niewygodnymi rywalami z Meksyku, zaś w ostatniej kolejce czeka ją pojedynek z mistrzami Ameryki Południowej – Argentyną. Jeżeli zdołamy wygrać pierwsze dwa mecze, mamy szanse na awans do fazy pucharowej.

Polska – Arabia Saudyjska

Polska – Argentyna

Gdzie i kiedy będą następne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej?

Dowiedziałeś się już, jak często są Mistrzostwa Świata, ale wiesz już, gdzie odbędą się te w 2026 roku? FIFA przekonała się do wspólnej propozycji Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady. Oznacza to, że za cztery lata po raz pierwszy w historii doświadczymy Mundialu rozgrywanego na terenie trzech różnych państw.